دیه

 

قوه قضائیه نرخ دیه سال 1400 را برای ماه‌های عادی ۴۸۰ میلیون تومان و برای ماه‌های حرام 640 میلیون تومان اعلام کرد.

– مبلغ دیه 1400 از چه زمانی لازم اجرا خواهد بود:

این نرخ دیه از اول فروردین 1400 لازم‌الاجرا و افرادی که در این سال دیه خود را دریافت می‌نمایند مبلغ دیه آن‌ها بدون توجه به تاریخ آسیب بدنی آن‌ها به‌صورت یوم الاداء (به این معنی که مبنای نرخ پرداخت دیه زمان پرداخت آن است نه زمان وقوع آن) با این نرخ محاسبه و باید پرداخت گردد. لازم به یادآوری است که زیان دیدگان اعم از اینکه این مبلغ را از شرکت بیمه یا مقصر حادثه دریافت نمایند مبلغ دیه آن‌ها می‌بایست بر اساس این نرخ محاسبه و پرداخت گردد.

                                                                                    تصویر بخشنامه نرخ دیه سال 1400دیه

– دیه چیست:

دیه یا خون‌بها بر اساس تعاریف فقهی، مال یا پولی است که به سبب آسیبی که منجر به ارش (خسارت واردشده به اعضای بدن)، نقص عضو یا فوت فرد به کسی که صدمه‌دیده‌ است یا به بازماندگان او پرداخت می‌شود.

– ماه‌های حرام کدام است:

چهار ماه از تقویم هجری قمری ماه‌های حرام هستند که در آن به مبلغ دیه فوت یک‌سوم نرخ دیه افزایش پیدا می‌کند، عبارت‌اند از ماه‌های ذی‌قعده، ذی‌حجه، محرم و رجب؛ یعنی در این ماه‌ها دیه فوت یک مرد مسلمان 640 میلیون تومان خواهد بود. این افزایش صرفاً نسبت به دیه فوت است و نسبت به دیه اعضای بدن نیست و شامل دیه دوم (تغلیظ دیه) حتی اگر چندین برابر دیه فوت باشد نمی‌گردد.
محرم (19 مرداد الی 16 شهریور)
ذی‌القعده (22 خرداد الی 20 تیر)
ذی‌الحجه (21 تیر الی 18 مرداد)
رجب (14 بهمن الی 12 اسفند)

– نحوه محاسبه دیه:

نحوه محاسبه دیه کار بسیار فنی و دقیقی است که توسط کارشناسان این رشته، پزشکی قانونی و مراجع قضایی انجام شود. البته در این مقاله این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد سعی نموده شرح مختصری از موضوع را بازنماید.

– میزان و درصد دیه اعضای بدن:

برخی از اعضاء بدن دارای درصد مشخص از دیه هستند، در این موارد دیه مربوطه به نسبت‌ آن از نرخ دیه در ماه‌های عادی تعیین می‌شود و در مواردی که عضو آسیب‌دیده دارای دیه معین نباشد، ارش آن محاسبه می‌گردد. دیه برخی از اعضای بدن که به‌صورت درصدی از دیه کامل محاسبه می‌شود در جدول ذیل آمده است.

                               نام عضو

                                         مقدار دیه

دیه اعضای جفتی مانند چشم، گوش، دست، پا

هر یک 50 درصد و هر دو عضو 100 درصد

شکستگی استخوان

یک‌پنجم دیه عضو

خردشدگی استخوان

یک‌سوم دیه عضو

 

دیه

کارشناسان این نمایندگی آماده ارائه مشاوره حقوق درزمینهٔ تعیین میزان خسارت بیمه‌نامه‌های مسئولیت و همچنین ارائه انواع پوشش‌های بیمه‌ای جهت پرداخت دیه زیان‌دیدگان هستند لطفاً درخواست خود را جهت تماس کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد از طریق لینک زیر ثبت و یا به‌صورت تلفنی، حضوری و آنلاین با این شرکت خدمات بیمه‌ای در سعادت‌آباد تماس بگیرد.

درخواست خدمت

 

– ارش چیست:

به خسارت‌های واردشده به اعضای بدن که میزان و مقدار آن در قانون شرع تعیین نشده و میزان آن بر اساس نوع و کیفیت آسیب وارده بر فرد با در نظر گرفتن دیه مربوطه و نظر کارشناس تعیین می‌شود.

– نحوه تعیین نرخ دیه:

قوه قضائیه هرساله، نرخ دیه را که توسط کارشناسان مربوطه محاسبه گردیده اعلام و اجرا می‌نماید. در ادامه این مقاله کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا جدولی را تهیه نموده که در آن نرخ دیه در سال‌های مختلف به همراه مؤلفه‌های دیگر مثل نرخ تورم و حق بیمه ثالث قابل‌مشاهده و تحلیل است.

– چه کسی باید دیه را پرداخت نماید:

پرداخت دیه بر عهدهٔ فرد مقصر است و اگر وی فوت نموده باشد از ماترک وی دریافت می‌شود. البته امروزه با توجه به مبلغ سنگین دیه که بعضاً می‌تواند خانمان‌سوز باشد، افراد می‌بایست جهت امکان پرداخت آن و جلوگیری از ورشکستگی و احیاناً زندان رفتن، صدمه ناشی از مسئولیت مدنی خود را تحت پوشش انواع بیمه مسئولیت که برخی از انواع آن به شرح ذیل است تحت پوشش بیمه مسئولیت بیمه دانا قرار دهند.
• مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه در مقابل سرنشین و اشخاص ثالث که تحت عنوان بیمه شخص ثالث بیمه دانا شناخته می‌شود.
• مسئولیت کارفرمایان در مقابل کارکنان و اشخاص ثالث بیمه دانا
• مسئولیت پزشکان، پیراپزشکان، مراکز درمانی و پزشکی، مراکز اورژانس، مراکز توان‌بخشی و ترک اعتیاد مثل بیمارستان، آزمایشگاه و درمانگاه و داروخانه‌ها در مقابل بیماران بیمه دانا
• مسئولیت هیئت‌مدیره ساختمان در مقابل صدمات وارده به ساکنین، مالکین و اشخاص ثالث بیمه دانا
• مسئولیت دارندگان و سرویس‌کاران آسانسور بیمه دانا
• مسئولیت اماکنی همچون ورزشگاه‌ها، استخر، هتل، باشگاه ورزشی، سینما، رستوران، شهربازی، سیرک، مهدکودک، پیست اسکی، مراکز معاینه فنی خودرو، تعمیرگاه خودرو، مراکز آموزشی مثل دانشگاه و مدارس، هیئت عزاداری، مسجد، مهمان‌پذیر، پارکینگ عمومی، کارواش، دارندگان قایق موتوری، سالن پذیرایی، پمپ‌بنزین و پمپ گاز و جایگاه داران سوخت، پارکینگ، باشگاه سوارکاری در مقابل مراجعین و استفاده‌کنندگان و اشخاص ثالث بیمه دانا
• مسئولیت سازمان‌های همچون شهرداری و آتش‌نشانی در قبال شهروندان بیمه دانا.
• مسئولیت مهندسین ناظر، مشاور ف طراح و محاسب در مقابل صدمات وارده ناشی از فعالیت حرفی خود به افراد بیمه دانا.

کارشناسان باتجربه این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد با بیش از 20 سال سابقه فعالیت در سراسر تهران آماده ارائه مشاوره و اعلام نرخ و شرایط انواع بیمه‌نامه من‌جمله بیمه‌نامه‌های شخص ثالث بیمه دانا و انواع بیمه‌نامه مسئولیت هستند. لطفاً جهت آشنایی با تخفیف‌های و تسهیلات قابل‌ارائه و همچنین آشنایی با شرایط انواع بیمه‌نامه‌های مسئولیت بیمه دانا و مشاوره درزمینهٔ دریافت خسارت‌های بیمه مسئولیت با کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد تماس حاصل فرموده.

تماس با ما