بیمه مرکزی در گذشته حدود 96 درصد از ریسک بیمه‌ های نفت و انرژی را به بیمه‌ گزاران اتکایی در خارج از کشور واگذار می‎نمود. آمارها نشان می‎ دهد که 40 درصد از خسارت‎ های اعلام شده در سطح جهان و حدود 90 درصد از خسارت‌ های پرداخت شده صنعت جهانی بیمه به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی اختصاص داشته است. بنابراین راهکارهایی برای تعاملات بیش‎تر صنعت نفت و بیمه باید مورد توجه قرار گیرد. این راهکارها شامل تقویت توان تخصصی صنعت بیمه در حوزه بیمه‎ های انرژی، طراحی سازه، سطح‌ بندی پروژه‌ های نفتی از حیث پیچیدگی فنی، ریسک و ارائه خدمات در کنار فروش بیمه‎ نامه به صنایع نفت و انرژی می‎ شود. این بیمه‎ ها بر اساس قوانین و استاندارد جهانی تنظیم و صادر می‎ شوند.

بیمه انرژی از زیر مجموعه‎ های بیمه اموال بوده و صنایعی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، پالایش و فعالیت‎ های وابسته را شامل می‎ شود. به همین دلیل برای استخراج نفت، گاز، پالایش و تمامی کارخانجات جانبی که در فرایند تولید و استخراج نفت و گاز احداث می‎شوند، بیمه‎ نامه‎ ای به نام بیمه‌ نامه انرژی به‎ وجود آمده است. بطور کلی بیمه‎ های مهندسی و انرژی به دو گروه تقسیم‎ بندی می‎ شوند:

 1. گروه اول: بیمه‎ های طرح‌های عمرانی، صنعتی، کشاورزی و زیر بنایی به ویژه طرح‎های نفت، گاز و پتروشیمی در هنگام ساخت و نصب را تحت پوشش قرار می‎ دهد. اعتبار این بیمه‎ نامه به میزان سرمایه، بزرگی طرح و زمان‎بندی اجرایی بستگی دارد و معمولاً چند ساله هستند.
 2. گروه دوم: بیمه‎ هایی که برای بهره‎ وری از کارخانه، پل، راه، مترو، پالایشگاه، نیروگاه، سد، تجهیزات ساختمانی و ماشین‎ آلات به‎ وجود آمده‎ اند. اعتبار این بیمه‎ نامه‌‎ها معمولاً یک ساله هستند.

پوشش های بیمهنامه انرژی شرکت بیمه دانا

بیمه انرژی خسارت‌های وارد به اموال و تجهیزات بیمه‌ گزاران واحدهای در حال بهره‌ برداری یا پروژه‌ های در حال ساخت را تحت پوشش قرار می‌ دهد. پوشش‎ های بیمه انرژی شامل موارد زیر می‎ شود:

 1. پروژه‌های در حال ساخت، عدم النفع ناشی از توقف تولید
 2. ماشین آلات مورد استفاده پیمانکاران
 3. خسارت وارده به اشخاص ثالث
 4. حمل و جابه‌ جایی تجهیزات
 5. خسارت‌های وارد شده به چاه‌ های نفتی و گازی در مراحل مختلف حفاری و بهره‌ برداری در مناطق خشکی یا دریایی

انواع بیمهنامه انرژی شرکت بیمه دانا

بیمه‎ نامه انرژی در بخش نفت، گاز و پتروشیمی به دو بیمه‌ نامه بخش ساحلی و بخش فرا ساحلی تقسیم‎ بندی می‎ شود. این تقسیم‎ بندی عبارت است از:

 1. بیمه‌نامه بخش ساحلی
 • پوشش‌ های مربوط به اکتشاف و استخراج نفت و گاز که شامل چاه‌‎ها، تاسیسات، عملیات و دستگاه‌ های حفاری می‌ شود.
 • پوشش توسعه پالایشگاه‌ ها
 • پوشش تاسیسات پتروشیمی در حال بهره‌ برداری
 • پوشش‌ هایی برای ساخت و نصب تاسیسات نفت، گاز و پتروشیمی
 • پوشش‌ های برای کارخانه‌های تولید روغن موتور
 • پوشش مخازن نفت
 • پوشش همه خطوط لوله در خشکی
 1. بیمه‌ نامه بخش فرا ساحلی
 • عملیات‌ های مربوط به اکتشاف و استخراج نفت و گاز(شامل چاه‌ ها، تاسیسات، عملیات و دستگاه‌ های حفاری دریایی)
 • ساخت سکوهای حفاری دریایی
 • بارگذاری جکت‌ ها
 • بارگذاری Deck ها روی Barge
 • حمل و استقرار جکت‌ ها و دک‌ ها در محل نصب در دریا جهت ساخت سکوهای حفاری دریایی
 • بازسازی سکوهای حفاری دریایی
 • سکوهای حفاری دریایی در حال بهره‌برداری
 • لوله‌ گذاری در دریا و خطوط لوله در حال بهره‌ برداری در دریا
 • تمامی مواردی که با عملیات اکتشاف و استخراج نفت و گاز در ارتباط هستند.

نتیجهگیری

نقش بسیار مهم منابع انرژی در پیشرفت جوامع به خصوص در بخش صنعت و اقتصاد موجب شده‌است که افراد و مسئولین از یک بیمه‌ نامه معتبر و کاربردی به نام بیمه انرژی برای حفاظت و جبران خسارات احتمالی استفـاده کننـد. از طرف دیگر با توجه به جایگاه اول ایران در برخورداری از ذخایر نفت و گاز در جهان، استفاده از این منابع و حفاظت از آن‌ها دارای اهمیت زیادی است. همچنین جبران هزینه‌های بسیار زیاد در این حوزه از یک طرف، گستردگی و پیچیدگی فعالیت‌های این حوزه و وجود ریسک‌های زیاد و متنوع از طرف دیگر، باعث می‌ شود که این صنف نیازمند دریافت پوشش‌ بیمه‌ نامه‌ های مناسب برای جبران خسارت در برابر حوادث مختلف باشند.

کلمات کلیدی: بیمه‌ نامه مهندسی، بیمه‌ نامه مهندسی دانا، بیمه‎ نامه انرژی، بیمه‌ نامه انرژی دانا، بیمه دانا سعادت آباد، نمایندگی بیمه دانا سعادت آباد، نمایندگی با سابقه، بیمه انرژی ارزان، بیمه انرژی با پوشش‌ های کامل.

جهت صدور بیمه نامه و مشاوره توسط کارشناسان در نمایندگی بیمه دانا سعادت آباد خواهشمنداست  از طریق های ذیل اقدام فرمایید.

تلفن: 22093082-021

WhatsApp: 09022093082

ایمیل: dana.arya5017@gmail.com

آدرس: تهران، سعادت آباد، بالاتر از خیابان شانزدهم، پلاک 61، ساختمان کاج، طبقه اول، واحد 4، نمایندگی بیمه دانا

تماس با ما