بیمه دانا نخستین بیمه تکافل را صادر کرد

بیمه‎ نامه تکافل تنها یک رشته بیمه‌ای نیست بلکه نظام بیمه اسلامی است که در عمل به عنوان روشی مبتنی بر ضمانت مشترک اعضای یک گروه در برابر ضرر و زیان‌های احتمالی وارد بر هر یک از آنها مطرح می‌شود. منظور از نظام بیمه اسلامی یک سیستم مشارکتی- حمایتی است که به وسیله آن تعدادی از افراد، ریسک زیان بالقوه مربوط به یکدیگر را بین خود تقسیم می‌کنند. به این معنی که هرگاه زیانی اتفاق بیفتد، شریکان زیان تحمیل شده بر فرد را از طریق پرداخت‌های انجام شده از سوی هر یک از آنها و نیز از طریق سودهای سرمایه‌گذاری آن پرداخت‌ها،‌ می‌پردازند سپس در پایان سال سود اضافی خالص بین آن‌ها توزیع می‌شود. در این صورت شرکت بیمه بعنوان وکیل عملیات بیمه را برای بیمه‌ شدگان مدیریت کرده سپس به نمایندگی از آنان، وجوه را به عنوان مدیر (مضارب) سرمایه‌گذاری کرده و در مقابل آن، کارمزدی ثابت جهت مدیریت عملیات بیمه و سهمی از سود مربوط به وجوه سرمایه‌گذاری شده را دریافت می‌کند.

بیمه‌ های تکافل با همان اهداف شرکت بیمه تشکیل شده که هدف اصلی آن پوشش خسارت‌های احتمالی در زندگی برای رسیدن به این هدف از عقود معین مانند مضاربه، هبه، قرض و وکالت بهره برده شده است بنابراین گرچه کلیت تکافل با توجه به اهداف خاصی که دارد در چارچوب یکی از عقود معین به تنهایی قرار نمی‌ گیرد ولی برای رسیدن به اهداف تامین از مجموعه‌ای از این عقود بهره‌ برداری شده است.

اهداف اصلی بیمهنامه تکافل شرکت بیمه دانا

اهداف اصلی بیمه‎ نامه تکافل شرکت بیمه دانا عبارت است از:

 1. پشتیبانی از انسجام اجتماعی
 2. کمک در راستای حمایت جامعه در برابر تاثیرات منفی شرایط نامطلوب
 3. بهبود کیفیت زندگی از طریق آرامش ذهنی که از طریق ایجاد امنیت حاصل می‌شود.
 4. پس‌انداز و سرمایه‌گذاری پول از طریق یک سیستم مشارکتی که سود را بر مبنای حق بیمه پرداختی توسط سیاست‌ گذاران در دوره‌های سالانه پرداخت می‌کند.

دلایل پذیرش بیمهنامه تکافل شرکت بیمه دانا

دلایل پذیرش بیمه‎ نامه تکافل شرکت بیمه دانا عبارت است از:

 1. در قرآن کریم به مؤمنان امر شده که در کارهای نیک یاور یکدیگر باشند.
 2. بیمه‌ شوندگان برای مصلحت همگانی بصورت فعالانه همکاری می‌ کنند.
 3. هر بیمه‌ شونده برای کمک به نیازمندان، حق بیمه می‌ پردازد.
 4. بیمه تکافل بر اساس قرارداد هبه صورت می‌گیرد که در آن توزیع خسارت و مسئولیت بر اساس «نظام صندوق مشترک» است.
 5. هدف از تکافل کسب سود به هزینه افراد دیگر نیست.
 6. تا آن‌جا که به تعیین حق بیمه مربوط می‌شود، عدم اطمینان کاهش می‌یابد

شرایط بیمهنامه تکافل شرکت بیمه دانا

شرایط بیمه ‎نامه تکافل شرکت بیمه دانا عبارت است از:

 1. بیمه تکافل مبتنی بر مضاربه است. بیمه شونده حق بیمه را به بیمه کننده (شرکت بیمه تکافل) می‎پردازد و سود حاصل از آن با توافق طرفین میان آن‎ها تقسیم‎بندی می‌شود.
 2. بیمه تکافل لر اساس اصل همکاری متقابل است.
 3. در بیمه عمر اگر بیمه‌ شونده قبل از سررسیدن دوره قرارداد بمیرد، افراد ذینفع می‌توانند کل حق بیمه‌های پرداخت شده و سودهای حاصل از حق بیمه‌ های پرداخت شده را بگیرند اما در بیمه تکافل اگر بیمه‌ شونده بیش از دوره قرارداد به حیات خود ادامه دهد، می‌تواند از شرکت بیمه، کل حق بیمه‌های پرداخت شده و همچنین سودهای حاصل از آن را مطالبه کند.
 4. در بیمه تکافل، طرفین برای امضای قرارداد باید صلاحیت حقوقی (مانند بلوغ و سایر شرایط عقد قرارداد شرعی) داشته باشند.
 5. در بیمه تکافل باید منفعتِ قابل بیمه‌ شدن موجود باشد و موارد ممنوع در اسلام را نمی‌توان بیمه کرد.

مقایسه بیمه نامه تکافل شرکت بیمه دانا با بیمه‌های بازرگانی رایج

بیمه‌های بازرگانی رایج و تکافل از نظر ماهیت کسب‌ و کار، ماهیت قرار‌داد، منابع قوانین و مقررات و استوار بودن بر اصل تعاون با یکدیگر تفاوت دارند.

 1. در ماهیت کسب‌ و‌ کار: بیمه‌ های رایج مبتنی بر انگیزه‌ی کسب سود هستند و به سهامداران و مالکان این شرکت‌ها کمک می‌کند تا بازده خود را به حداکثر برساند، اما تکافل مبتنی بر انگیزه‌ی حمایت و تامین رفاه اجتماعی تکافل‌شونده و خانواده اوست.
 2. در ماهیت قرار‌داد: مشتریان بیمه‌های بازرگانی رایج همان خریداران بیمه‌ نامه‌ ها هستند که به شرکت بیمه برای پوشش مخاطره‌های احتمالی خود خانواده و غیره حق بیمه پرداخت می‌کند. در حقیقت یک قرارداد بیع است که بیمه‌ گر در برابر پوشش ریسک بیمه‌ گزار از او پول دریافت می‌کند، اما تکافل یک قرار‌داد میان تمام تکافل‌شوندگان برای تقسیم مخاطرات خود است.
 3. قوانین و مقررات: بیمه‌های رایج در نتیجه تجربه‌های کسب‌وکار، تفکر‌های بشری، ادبیات قضایی، پایگاه‌ها و فرهنگ آن کشور است. مقررات تکافل مبتنی بر اصول اسلامی «قرآن و سنت»، نظرات و فتوای شرعی علما و کمیته‌ های فقهی موجود در این شرکت‌هاست. مراجع قانونی می‌توانند مواردی را از شرکت‌ های بیمه رایج گرفته و به تعدیل و اصلاح آنها برای سیستم تکافل به کار گیرند.
 4. استوار بودن بر اصل تعاون: استوار بودن بر اصل تعاون از دیگر مزیت‌های تکافل است که اعضاء همزمان بیمه‌ گذار و بیمه‌ گر هستند، یعنی در تمام خسارت‌ها شریک می‌شوند و در انتقال مخاطره نیز مشارکت دارند.

نتیجه‌ گیری:

در مجموع بیمه‌ های تکافل با همان اهداف شرکت بیمه تشکیل شده که هدف اصلی آن پوشش خسارت‌های احتمالی در زندگی برای رسیدن به این هدف از عقود معین مانند مضاربه، هبه، قرض و وکالت بهره برده شده است بنابراین گرچه کلیت تکافل با توجه به اهداف خاصی که دارد در چارچوب یکی از عقود معین به تنهایی قرار نمی‌گیرد ولی برای رسیدن به اهداف تامین از مجموعه‌ای از این عقود بهره‌ برداری شده است. به نظر می‌رسد تکافل علاوه بر این‌که اهداف شرکت‌ های بیمه را تامین می‌کند، با توجه به بهره‌ مندی تکافل‌ شوندگان در مازاد حاصله، با مبانی اسلام و عدالت سازگارتر است.

کلمات کلیدی: بیمه‌ نامه تکافل، بیمه‌ نامه تکافل دانا، بیمه دانا سعادت آباد، نمایندگی بیمه دانا سعادت آباد، نمایندگی با سابقه، بیمه تکافل ارزان، بیمه تکافل با پوشش‌های کامل ، بیمه ثالث ، بیمه بدنه ، بیمه اقساطی

جهت صدور بیمه نامه و مشاوره توسط کارشناسان در نمایندگی بیمه دانا سعادت آباد خواهشمنداست  از طریق های ذیل اقدام فرمایید.

تلفن: 22093082-021

WhatsApp: 09022093082

ایمیل: dana.arya5017@gmail.com

آدرس: تهران، سعادت آباد، بالاتر از خیابان شانزدهم، پلاک 61، ساختمان کاج، طبقه اول، واحد 4، نمایندگی بیمه دانا

تماس با ما