تخفیف شخص ثالث

کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد به تشریح بخشنامه جدید بیمه مرکزی در رابطه با انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به مالک وسیله نقلیه که تحت عنوان طرح راننده محور، فرد محور یا شخص محور شدن بیمه شخص ثالث شناخته می‌شود، پرداخته که اهم آن به شرح ذیل است.

– تخفیف‌های عدم خسارت بیمه‌نامه‌های شخص ثالث و حوادث راننده در راستای راننده محور شدن تخفیف‌های در مرحله اول به مالكان وسایل نقلیه انتقال یافت.

تخفیف شخص ثالث

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث مربوط به مالک خودرو (صاحب پلاک انتظامی وسیله نقلیه) است و مالک می‌تواند آن تخفیف‌های را پس از فروش قطعی خودرو خود، هرزمانی به خودروی دیگری با کاربری مشابه (مثلاً سواری به سواری یا بارکش به بارکش) متعلق به خود یا خانواده‌اش (فرزندان، همسر و پدر و مادر) منتقل نماید.

این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد آمادگی خود را جهت اعلام نرخ و شرایط بیمه شخص ثالث با بیشترین تخفیف‌های و بهترین پوشش‌ها را دارد خواهشمند است با ما از طریق لینک زیر در تماس باشید.

تماس با ما

 

– در این قانون امکان واگذاری تخفیف‌های بیمه شخص ثالث به بستگان درجه‌یک وجود دارد.

بر این اساس، مالکین وسایل نقلیه موتوری زمینی می‌توانند سابقه تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه‌های شخص ثالث و حوادث راننده خود را به‌وسیله نقلیه دیگر از همان نوع (مثلاً سواری به سواری) که متعلق به خود، همسر، والدین و یا اولاد بلا واسطه آن‌ها باشد، انتقال دهند.

– دسته‌بندی خودروها جهت انتقال تخفیف عبارت‌اند از خودروهای سواری، موتورسیکلت، اتوکار (اتوبوس و مینی‌بوس) و بارکش (کامیون و کامیونت، وانت …)

یعنی بیمه‌گذاران صرفاً می‌توانند تخفیف خودرو سواری را به سواری، اتوکار را به اتوکار، موتور را به موتور و بارکش را به بارکش منتقل نمایند. این بدان معنی است که فردی که خودرو سواری دارد نمی‌تواند تخفیف‌های خود را به یک اتوبوس منتقل کند اما نوع خودرو سواری تأثیری در فرایند انتقال تخفیف‌های بیمه‌ای نخواهد داشت.

– انتقال تخفیف عدم خسارت به خودروی صفر نیز امکان‌پذیر است:

بنابراین فارغ از اينكه خودروي جدید صفرکیلومتر يا كاركرده باشد، حق بیمه خودروی جدید مالک وسیله نقلیه، در زمان صدور بیمه‌نامه با احتساب تخفیف‌های عدم خسارت انتقالی محاسبه خواهد شد؛ یعنی بیمه‌گذار می‌تواند تخفیف خودرو قبلی خود را با مراجعه به شرکت صادرکننده بیمه‌نامه به خودروی صفرکیلومتر خود انتقال دهد. در این موارد حتی اگر بیمه‌نامه بدون تخفیف صادرشده باشد می‌توان الحاقیِ مربوطه و حق بیمه برگشتی آن را از واحد صادرکننده آن مطالبه نمود.

– نبود محدودیت زمانی برای انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث:

بر این اساس تخفیف‌های مالک، هم‌زمان با انتقال مالکیت یا هر زمان پس‌ازآن قابل‌انتقال است و در نداشتن خودرویی جهت انتقال تخفیف بر روی آن (اعم از وسیله نقلیه مالک، همسر، والدین و یا اولاد بلا واسطه وی)، این تخفیف‌های برای مدت نامحدود در سوابق بیمه‌گر مربوطه و بیمه مرکزی نگهداری خواهد شد.
به‌بیان‌دیگر انتقال تخفیف‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث فاقد محدودیت زمانی است به این معنی است که در صورت فروش خودرو و عدم وجود خودرویی برای انتقال آن، تخفیف‌های مربوطه بدون محدودیت زمانی در آینده قابل‌انتقال و استفاده خواهد بود و بیمه‌گذار یا بستگان درجه او هرزمانی خودرویی خریداری نمودند می‌توانند از آن تخفیف‌های استفاده نمایند.

– محفوظ ماندن تخفیف عدم خسارت پلاک ابطال‌شده توسط راهنمایی و رانندگی.

 

تخفیف شخص ثالث
با توجه به نامحدود بودن زمان استفاده از تخفیف عدم خسارت و محفوظ بودن آن تخفیف بر روی پلاک، این سؤال پیش می‌آید که درصورتی‌که مالک آن پلاک مدت طولانی اقدام به خرید خودروی جدیدی ننماید و به هر دلیلی راهنمایی و رانندگی آن پلاک را باطل نماید تخفیف عدم خسارت آن پلاک چطور می‌شود؟ کارشناسان این نمایندگی در سعادت‌آباد جهت آسودگی خاطر فروشندگان خودرو در رابطه به حفظ تخفیف خسارتشان که ناشی از استفاده درست از وسیله نقلیه است به استحضار می‌رساند اولاً پیشنهاد می‌گردد اگر قصد خرید خودرو در آینده نزدیک ندارید حتی‌الامکان از تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث خودرو فروخته‌شده برای تمدید بیمه‌نامه‌ای بستگان درجه‌یک خود استفاده نموده، دوما در صورت عدم دسترسی به خودرویی متعلق به خود یا خانواده محترمتان جهت انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث، هیچ نگران نباشید در آینده هرزمانی که بخواهید می‌توانید از این تخفیف‌های بهره‌مند شوید و حتی در صورت ابطال پلاک قبلی دارای تخفیف عدم خسارت توسط راهنمایی و رانندگی سابقه تخفیف شما نزد شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی محفوظ خواهد ماند و هر زمان که لازم بود می‌توانید ازآن‌جهت صدور بیمه‌نامه خود و خانواده عزیزتان استفاده نمایید.

خواهشمند است جهت تماس کارشناسان این نمایندگی از طریق لینک زیر درخواست خود را ثبت فرمایید.

درخواست خدمت

– ملاک مالکیت و انتقال تخفیف سند قطعی و ارائه کارت یا برگ سبز (سند) خودرو است.

ملاک مالکیت تخفیف عدم خسارت مالکیت قطعی خودرو است نه صرفاً نام بیمه‌گذار و حتی در صورت ثبت مغایر بیمه‌گذار با مالک خودرو در بیمه‌نامه، تخفیف مربوطه صرفاً متعلق به مالک خودرو است.
ضمناً افراد تخفیف عدم خسارت محفوظ خود را صرفاً می‌توانند به خودرویی که سند قطعی و پلاک آن متعلق به خود یا خانواده درجه‌یکشان است منتقل نموده و می‌بایست برای این کار مدارک مربوطه من‌جمله سند یا کارت وسیله نقلیه ارائه نمایند سایر مدارک مثل وکالت‌نامه و قولنامه ملاک عمل نخواهد بود.

– بیمه‌نامه‌های شخص ثالث خودروها حتی پس از فروش آن‌ها تا زمان انقضای بیمه‌نامه برای خودرو فروخته‌شده معتبر است.

با اجرای این قانون سؤالی که برای بسیاری از خریداران خودرو به وجود می‌آید این است که آیا بیمه‌نامه فعلی خودرویی که خریده‌اند، معتبر است و باید آن را از فروشنده دریافت نمایند و یا اینکه باید بیمه‌نامه جدیدی بخرند؟ کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد برای آسایش خاطر و تشریح بیشتر این قانون به استحضار می‌رساند که با خریدوفروش خودرو، بیمه‌نامه باطل نمی‌شود و تا سررسید آن دارای اعتبار برای آن خودرو حتی با پلاک جدید خواهد بود. به همین خاطر هیچ وسیله نقلیه‌ای به دلیل خریدوفروش آن بدون پوشش بیمه‌ای شخص ثالث نخواهد ماند و صرفاً وقتی پلاک خودرو تغییر می‌یابد با توجه به اینکه سابقه عدم خسارت بیمه‌نامه آن متعلق به فروشنده است به هنگام تمدید صدور الحاقیِ تغییر پلاک یا تمدید آن بیمه‌نامه تخفیف‌های عدم خسارت فروشنده از آن بیمه‌نامه حذف می‌گردد.

– بیمه‌نامه خودروهای فروخته‌شده باسابقه‌ای عدم خسارت پلاک خریدار تمدید می‌گردند.

درصورتی‌که خریدار خودرو یا خانواده درجه‌یک ایشان سابقه عدم خسارت محفوظی داشته باشد (خودرویی را فروخته‌اند که تخفیف داشته) در زمان تمدید بیمه‌نامه خودروی جدید، آن تخفیف برای صدور بیمه‌نامه خودروی جدید اعمال می‌گردد و درصورتی‌که خریدار فاقد سابقه عدم خسارت باشد بیمه‌نامه با تخفیف 5 درصد و یک سال عدم خسارت تمدید می‌شود و تخفیف عدم خسارت مندرج در بیمه‌نامه شخص ثالث قبلی که متعلق به مالک قبلی است به فرد خریدار منتقل نخواهد شد.

– خسارت‌هایی که بعد از تعویض پلاک از بیمه‌نامه خودرو فروخته‌شده، پرداخت می‌گردد به‌حساب خریدار (مالک جدید) منظور می‌گردد.

از زمان تعویض پلاک هرگونه دریافت خسارت از محل بیمه‌نامه خودروی خریداری‌شده به‌حساب سابقه خسارت پلاک جدید منظور شده و استفاده از بیمه‌نامه خودروی فروخته‌شده هیچ تأثیری در سابقه عدم خسارت فروشنده (مالک قبلی) نخواهد داشت.

– بابت صدور الحاقیِ تغییر مالکیت و پلاک یا اعمال تخفیف خودرو قبلی، در طول اعتبار بیمه‌نامه حق بیمه‌ای برگشت یا دریافت نمی‌گردد.

در صورت مراجعه مالک جدید جهت تغییر پلاک و نام بیمه‌گذار در طول مدت اعتبار بیمه‌نامه علی‌رغم حذف تخفیف عدم خسارت مالک قبلی، حق بیمه اضافی بابت آن دریافت نمی‌گردد و به همین صورت در صورت درخواست بیمه‌گذار در طول مدت اعتبار مبنی بر صدور الحاقیِ اعمال تخفیف عدم خسارت خودرو قبلی به خودروی جدید حق بیمه‌ای برگشت داده نمی‌شود و صرفاً الحاقی‌های مربوطه اصلاحی و جهت اعمال میزان درست تخفیف‌های در زمان تمدید آن بیمه‌نامه است.

کارشناسان این نمایندگی در سعادت آباد آماده صدور الحاقیِ مربوط به تغییر پلاک، بیمه‌گذار و انتقال تخفیف‌های مربوطه هستند خواهشمند است جهت تماس کارشناسان این نمایندگی از طریق لینک زیر درخواست خود را ثبت فرمایید.
لینک درخواست خدمت

– هر میزان سابقه‌ای تخفیف عدم خسارتی که تا قبل از 1/12/99 برای پلاک فرد در بیمه‌نامه درج‌شده باشد صرف‌نظر از مدت مالکیت او بر آن خودرو سابقه تخفیف عدم خسارت ایشان است.

یعنی منشأ تخفیف‌های روی بیمه‌نامه افراد موردبررسی قرار نمی‌گیرد و حتی اگر فردی خودروی را قبل از اسفند 99 با هر میزان تخفیفی خریداری و بیمه‌نامه آن را به نام و با پلاک خود با تخفیف‌های قبلی تمدید کرده باشد این تخفیف متعلق به او و ملاک عمل در آینده خواهد بود.

– بیمه‌گذارانی که دارای دو پلاک فعال هستند در صورت فروش خودروی با تخفیف بیشتر می‌توانند تخفیف مربوطه به خودروی دیگر خود منتقل نمایند.

کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد، در ادامه این مسئله را با مثالی عینی تبیین می‌نمایند.
به‌طور مثال فردی دارای دو خودرو است که خودرو اول دارای 20 درصد تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث نزد شرکت بیمه دانا و خودروی دوم دارای 70 درصد تخفیف عدم خسارت نزد شرکت بیمه ایران است. این فرد خودرو دوم خود را به فروش می‌رساند. در این شرایط او می‌تواند در زمان تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث خودروی اول درخواست اعمال تخفیف خودروی فروخته‌شده (70 درصد) را بر روی آن خودرو نماید.
کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد آماده ارائه مشاوره و راهنمایی و اعلام ارزان‌ترین حق بیمه و بهترین پوشش‌های بیمه‌ای جهت صدور انواع بیمه‌نامه‌ها من‌جمله بیمه‌نامه شخص ثالث به‌صورت آنلاین، تلفنی و حضوری هستند. خواهشمند است از طریق لینک زیر با ما در تماس باشید.

تماس با ما

جناب آقای علیرضا صمدی معاون مدیر بیمه‌های اتومبیل بیمه دانا در گفتگو با خبر فوری به تشریح بخشنامه جدید بیمه مرکزی در رابطه با تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث بیمه دانا پرداخت که از طریق لینک زیر می‌توانید صحبت‌های ایشان را بشنوید.

– علت اصلی اجرای این قانون محفوظ ماندن حق افرادی است که سابقه عدم خسارت و ریسک بهتری دارند

علت اصلی اجرای این قانون تأکید بر این موضوع است که تخفیف‌های در نظر گرفته‌شده برای تهیه بیمه‌نامه شخص ثالث، حق مسلم کسانی است که با رعایت مقررات، قانون‌مداری، احتیاط و مسئولیت اجتماعی خسارت کمتری داشته و درنتیجه می‌بایست از مزایای این تخفیف‌های بهره‌مند گردند و این حق آن‌ها محفوظ بماند. همان‌طور که می‌دانیم تخفیف‌های عدم خسارت، بیانگر سابقه و ریسک رانندگی هر شخص است و لذا منطقاً نباید تخفیف عدم خسارت یک فرد کم ریسک به شخص پر ریسک منتقل شود؛ بنابراین مطابق این قانون به مالک خودرو اجازه داده می‌شود تا تخفیف‌های بیمه شخص ثالث خود را برای مدت نامحدود ذخیره و استفاده کند. این امر باعث خواهد شد که حق بیمه مالکین وسیله نقلیه بر اساس سابقه بیمه‌ای و تخفیف‌های عدم خسارت خود آن‌ها محاسبه و دریافت شود که این امر باعث کنترل بهتر ریسک رانندگان و درنتیجه حتی کاهش حق بیمه گردد. ازاین‌رو در صورت اطلاع مردم از این مزایا اجرای آن با استقبال دارندگان خودروها به‌ویژه افراد کم ریسک مواجه خواهد شد.