خدمات بیمه دانا

چگونگی انتقال تخفیف‌های عدم خسارت بیمه‌نامه شخص ثالث در بیمه دانا

با توجه به تبصره ماده 6 قانون بیمه شخص ثالث مصوب 20 اردیبهشت سال 1395 بیمه‌گذاران این بیمه‌نامه می‌توانند تخفیف‌های عدم دریافت خسارت خودرو خود را در زمان فروش یا اسقاط خودرو به خودروی دیگری از همان گروه متعلق به خود یا خانواده درجه‌یکشان (والدین، همسر و فرزندان) مطابق شرایطی که این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد در این مقاله جهت بهره‌مندی هرچه بهتر از این قانون شرح می‌دهد، به‌طور کامل منتقل نمایند.این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد، در ادامه مقالات سعی می‌نماید کلیه سؤالاتی که درزمینۀ انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث برای بیمه‌گذاران بیمه دانا و سایر شرکت‌های بیمه مطرح است را به‌طور خلاصه و واضح شرح دهد.

در صورت فروش خودرو بیمه شخص ثالث آن متعلق به چه شخصی خواهد بود؟

مطابق ماده ۶ قانون بیمه شخص ثالث از تاريخ انتقال مالكيت وسيله نقليه، كليه حقوق و تعهدات ناشي از بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو فروخته‌شده به خریدار منتقل می‌شود و از آن زمان، مالک جدید خودرو، بیمه‌گذار آن بیمه‌نامه محسوب می‌شود؛ اما مطابق تبصره آن ماده كليه تخفیف‌هایی كه به‌واسطۀ «نداشتن حوادث منجر به خسارت» در بیمه‌نامه اعمال‌شده باشد، متعلق به فروشنده خودرو است و فروشنده خودرو می‌تواند تخفیف‌های مذكور را به خودرو ديگر از همان نوع، كه متعلق به او يا متعلق به خانواده درجه‌یک خود، منتقل نماید.

بیمه دانا سعادت‌آباد در راستای رفع ابهامات ذهنی مشتریان و دادن اطلاعات کافی به این عزیزان، قصد دارد این بار با روشن‌سازی چگونگی انتقال تخفیف‌های عدم خسارت یکی از پرکاربرترین بیمه‌نامه‌ی مورداستفاده دارندگان وسایل نقلیه ازجمله خودروهای سواری، بارکش، اتوکار، موتورسیکلت و وسایل نقلیه راه‌سازی و کشاورزی یعنی بیمه‌نامه شخص ثالث بیمه دانا تا حد مطلوبی پاسخگوی سؤالات و ابهامات شما عزیزان باشد.

کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد، قصد دارند هرآن چه باید در رابطه چرایی و چگونگی انتقال تخفیف‌های اتومبیل و تصویب قانون بیمه ثالث مربوطه باید بدانیم را در این مقاله بیمه‌ای به اطلاعتان برسانند.

 • آیا بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو یک بیمه‌نامه راننده محور باید باشد یا خودرو محور؟

پاسخ بسیار ساده است! از دید یک شرکت بیمه‌گر، میزان ریسک یک بیمه‌نامه پراهمیت است که مسلماً تعیین این مقدار در بیمه‌نامه شخص ثالث به راننده و نوع مهارت آن در رانندگی ارتباط مستقیم پیدا می‌کند. از دید مشتری نیز می‌بایست این حق داده شود که پاداش مهارت خود را با انتقال تخفیف‌های عدم خسارت در صورت درخواست به همراه داشته باشد.

پس بی‌جهت نیست که حق بیمۀ ‌این نوع بیمه‌نامه در کشورهای پیشرفته دنیا بر اساس ویژگی‌های رفتاری راننده تعیین می‌شود. همین نگاه بیمه مرکزی را بر آن داشت که با تصویب قانون انتقال بیمه‌نامه شخص ثالث، آن را به یک بیمه‌نامه راننده محور تبدیل کند.

خدمات بیمه دانا

 • نحوه انتقال تخفیف‌های عدم خسارت بیمه‌نامه شخص ثالث بیمه دانا چگونه است؟

با توجه به اصلاح قانون بیمه شخص ثالث دارندگان وسایل نقلیه این امکان را خواهند داشت تا تخفیف‌های مربوط به عدم دریافت خسارت سال‌هایی که خودشان مالک آن خودرو بودند را زمان فروش خودرو به خودرو دیگر با همان نوع و همان کاربری که متعلق به خودشان یا خانواده درجه‌یک آن‌ها است منتقل کنند تا همیشه بتوانند از مزایای این تخفیف که به علت رانندگی حرفه‌ای، رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و حتی استفاده کم از وسیله نقلیه بوده بهره‌مند باشند و نسبت به افراد پرخطر حق بیمه به‌مراتب کمتری را نیز پرداخت نمایند. ازاین‌رو در این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد کلیه تخفیف‌های قانونی مربوط به این قانون در اسرع وقت و حتی بدون نیاز به حضور بیمه‌گذار به‌صورت کامل منتقل می‌شود.

برای این کار با ارائه درخواست کتبی و ارسال مدارک لازم (که بعداً به آن خواهیم پرداخت) به این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد از طریق دورنگار، پیام‌رسان یا مراجعه حضوری، نسبت به دریافت الحاقیِ انتقال تخفیف عدم خسارت با پرداخت حق بیمه اضافی مربوط به مابه‌التفاوت حق بیمه جاری بیمه ثالث خودرو فروخته با حق بیمه همان خودرو بدون تخفیف را برای مدت باقی‌مانده به‌صورت روزشمار دریافت می‌نماییم. تا ازاین‌پس بتوانید با ارائه این الحاقیِ به هر شرکت بیمه‌ای من‌جمله شرکت بیمه دانا، تخفیف عدم خسارت سنوات گذشته خود بر روی خودرو جدید و حتی خودرو دیگر خود یا خودرو بستگان درجه‌یک خود که تخفیف عدم خسارت کمی دارد اعمال و نسبت به دریافت حق بیمه برگشتی مربوط به مابه‌التفاوت حق بیمه جاری بیمه ثالث خودرو جدید با حق بیمه همان خودرو با اعمال آن تخفیف برای مدت باقی‌مانده به‌صورت روزشمار دریافت نمایید و در زمان تمدید آن بیمه‌نامه نیز در صورت عدم دریافت خسارت، بیمه‌نامه با اعمال آن تخفیف‌های + 5 درصد تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه جاری تمدید خواهد شد.

شرایط انتقال تخفیف‌های بیمه شخص ثالث بیمه دانا به چه صورتی است؟

شرایط لازم جهت صدور الحاقیِ انتقال تخفیف عدم خسارت در ذیل به‌صورت ساده به حضورتان اعلام می‌گردد.

 • انتقال قطعی سند مالکیت خودرویی که قصد انتقال تخفیف آن را داریم (درنتیجه فقط سند قطعی اسناد رسمی ملاک عمل خواهد بود و با انواع قولنامه و وکالت از قبیل کاری و … نمی‌توان اقدام به انتقال تخفیف بیمه ثالث نمود).
 • انتقال تخفیف بیمه ثالث صرفاً به خودروهای هم‌گروه و دارای یک گروه کاربری می‌تواند انجام پذیرد. به‌طور مثال بیمه‌نامه شخص ثالث یک خودروی سواری را نمی‌توان به تاکسی، موتورسیکلت یا کامیون انتقال داد.
 • انتقال تخفیف صرفاً به خودروی دیگری که متعلق به خودتان یا متعلق به افراد درجه‌یک از بستگان خودتان است امکان‌پذیر خواهد بود و انتقال تخفیف به سایر اشخاص امکان‌پذیر نیست.

جهت انتقال تخفیف‌های عدم خسارت خود می‌توانید با تماس با این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد و ارائه مدارک لازم نسبت به انتقال تخفیف بیمه‌نامه خود اقدام فرمایید. راه‌های تماس ما را از طریق لینک زیر مشاهده فرمایید:

تماس با ما

 

مدارک موردنیاز جهت ارائه به این نمایندگی بیمه دانا برای صدور الحاقیِ انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث:

 • درخواست کتبی شخص بیمه‌گذار
 • اصل و یا کپی بیمه‌نامه خودرو فروخته‌شده
 • اصل و کپی سند فروش خودرو

مدارک موردنیاز جهت اعمال الحاقیِ انتقال تخفیف عدم خسارت بر روی بیمه‌نامه خودرو جدید:

 • الحاقیِ انتقال تخفیف بیمه‌نامه خودرو قبلی
 • کپی بیمه‌نامه قبلی
 • کپی سند خودروی قبلی
 • کپی و اصل سند خودروی جدید
 • در صورت انتقال تخفیف به خودرو بستگان، اصل و تصویر شناسنامه
 • تخفیف عدم خسارت خودروی خود را به چه افرادی می‌توانیم منتقل کنیم و تخفیف عدم خسارت چه افرادی را می‌توانیم دریافت نماییم؟

هر شخص می‌توانیم تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث خودرو خود را در زمان فروش به خودروی دیگری که مالک آن خودرو خودش یا همسر، فرزند، پدر و مادر خود منتقل نماید و به همین صورت تخفیف عدم خسارت آن‌ها را دریافت نماییم.

 • آیا امکان انتقال تخفیف عدم خسارت خودرو خود به چند خودرو را داریم؟

خیر صرفاً می‌توانیم تخفیف را به یک خودرو دیگر منتقل نماییم ولی بیمه‌گذاران خوش‌سابقه در شرکت‌های بیمه به‌خصوص در شرکت بیمه دانا چه در زمان خرید بیمه بدنه، چه در زمان پرداخت خسارت اعم از بیمه بدنه و شخص ثالث به‌عنوان مشتری خوش‌سابقه، تأثیر چشمگیری دارد.

 • انتقال تخفیف‌های برای اشخاص حقوقی به چه صورت است؟

انتقال تخفیف‌های فقط برای اشخاص حقیقی امکان‌پذیر است و در شرایط فعلی این قانون به دلایلی ازجمله متغیر بودن راننده از خودرویی به خودرو دیگر در سازمان‌ها و شرکت‌ها قابل‌انتقال نیست.

درصورتی‌که در زمان فروش خودرو، خودرو دیگری نداشته باشیم چه‌کاری باید انجام دهیم؟

از الحاقیِ انتقال تخفیف می‌توانیم تا مدت 6 ماه استفاده کنیم و ضمناً همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد می‌توان این تخفیف را به خودرو خانواده درجه‌یک خود انتقال دهیم.

آیا در صورت عدم فروش و اسقاط خودرو نیز می‌توانم تخفیف بیمه ثالث خودرو خود به خودرو دیگر خود یا بستگان درجه‌یک خود انتقال دهیم؟

بله می‌توان انتقال داد البته برای انتقال تخفیف خودروی اسقاط شده ارائه مدارک اسقاط خودرو الزامی است.

چه میزان از تخفیف عدم خسارت ثالث خودرو خود را می‌توانیم منتقل کنیم؟

انتقال تخفیف عدم خسارت ثالث خودرو به‌صورت کامل انجام می‌شود و انتقال بخشی از تخفیف‌های بیمه قبلی امکان‌پذیر نیست.

برای دریافت الحاقیِ انتقال تخفیف عدم خسارت آیا می‌توان به هر نمایندگی بیمه دانا مراجعه نمود؟

خیر، می‌بایست به نمایندگی صادرکننده بیمه‌نامه و در صورت عدم دسترسی به شعب بیمه دانا مراجعه کرد.

لطفاً در صورت نیاز به انتقال تخفیف عدم خسارت خودرو خود درخواست خود را از طریق لینک زیر برای کارشناسان این نمایندگی در سعادت‌آباد ارسال تا همکاران ما با شما تماس حاصل فرمایند.

لینک درخواست خدمات

برای استفاده از الحاقیِ انتقال آیا می‌توان به هر نمایندگی بیمه دانا مراجعه نمود؟

پس از دریافت الحاقیِ از هر شرکت بیمه (اعم از شعبه یا نمایندگی) می‌توانیم به نمایندگی یا شعبه صادرکننده بیمه‌نامه‌ای که می‌خواهیم تخفیفش بیشتر شود مراجعه و درخواست اعمال تخفیف را نماییم؛ و در تمدید بیمه‌نامه نیز می‌توانیم بیمه‌نامه خود را با تخفیف‌های جدید نزد هر شرکت بیمه‌ای تمدید نماییم.

این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد آماده ارائه بیشترین تخفیف‌های، کمترین حق بیمه درزمینۀ صدور انواع بیمه‌نامه‌ها اعم از بیمه شخص ثالث ارزان‌قیمت و بیمه‌نامه بدنه با کامل‌ترین پوشش‌ها و کمترین حق بیمه به‌صورت آنلاین، تلفنی و حضوری است. خواهشمند است از طریق لینک زیر با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

تخفیف عدم خسارت خودرو جدید من به چه صورت خواهد بود؟

با انتقال تخفیف عدم خسارت به خودرو جدید تمامی تخفیف‌های بر روی آن اعمال‌شده و تا زمانی که از بیمه‌نامه شخص ثالث خود استفاده نکنید می‌توانی از این تخفیف خودتان و بستگان درجه‌یک شامل همسر فرزند و والدین استفاده فرمایید و سال‌به‌سال بر میزان آن تا سقف 70 درصد حق بیمه پایه شخص ثالث بیفزایید.

وضعیت تخفیف بیمه خودرو قبلی که به خریدار ماشین داده‌اید به چه صورت خواهد شد؟

با دریافت الحاقیِ انتقال تخفیف، تخفیف عدم خسارت خودرو قبلی که فروخته‌شده صفر خواهد شد و خریدار خودرو در زمان تمدید بیمه در صورت عدم دریافت خسارت از محل آن بیمه‌نامه خودرو خود را فقط می‌تواند با یک سال تخفیف عدم خسارت یعنی 5 درصد تخفیف تمدید نماید.

 • در رابطه با انتقال این تخفیف‌های دو نکته قابل‌ذکر است، اول اینکه درصورتی‌که خودروی جدید، صفر یا دارای بیمه‌نامه باشد (حتماً توسط کمپانی یا شرکت بیمه‌گر بیمه‌شده و دارای بیمه‌نامه است)، می‌بایست با مراجعه به کمپانی یا شرکت بیمه‌گر و ارائه الحاقیِ انتقال تخفیف‌های، نسبت به صدور الحاقیِ تغییر در سابقه اقدام نموده و مابه‌التفاوت حق بیمه اخذشده به شما عودت داده شود. در حالت دوم اگر خودروی جدید فاقد بیمه‌نامه باشد می‌توان با ارائه الحاقیِ به شرکت بیمه دانا در سعادت‌آباد، نمایندگی آریا مشاوران حامی از تخفیف‌های چندساله بیمه قبلی بهره‌مند شد.

ضمناً کارشناسان باتجربه و پر سابقه این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد آمادگی خود را جهت ارائه مشاوره بیشتر، تشریح شرایط و اعلام حق بیمه اضافی مربوطه و مزایای استفاده از این قانون طی تماس تلفنی، حضوری و به‌صورت آنلاین اعلام و خواهشمندیم از طریق لینک فوق با ما در تماس باشید یا درخواست خود را جهت تماس کارشناسان ما از طریق لینک زیر ثبت نمایید.

خدمات بیمه دانا

درخواست خدمت

منابع:

پورتال رسمی بیمه دانا http://www.dana-insurance.com/

کتاب کلیات بیمه نوشته جناب آقای آیت کریمی

دستورالعمل صدور بیمه‌های اتومبیل بیمه دانا

مصاحبه با کارشناسان و مدیران صدور  بیمه اتومبیل در ستاد مدیریت بیمه‌های اتومبیل بیمه دانا

مصاحبه با کارشناسان صدور بیمه‌نامه شخص ثالث شعبه آزادی

وب‌سایت نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد