بیمه شخص ثالث بیمه دانا : از تعهدات مالی بیمه شخص ثالث تا پرداخت خسارت مالی به زیان‌دیدگان

شخص ثالث

بیمه شخص ثالث، یکی از انواع بیمه ‎های مسئولیت بوده که مسئولیت راننده را در برابر مال و جان اشخاص دیگر (ثالث) پوشش می‎دهد. این نوع بیمه‎ نامه از متداول‎ترین و پر خسارت‎ترین انواع بیمه ‎نامه در صنعت بیمه است به ‎گونه‎ای که هرساله شرکت‎های بیمه خسارت‎های مالی و جانی بسیاری را پرداخت می‎کنند. تعهدات این نوع بیمه‌نامه به دو نوع تعهدات مالی و تعهدات جانی تقسیم ‎بندی می‎شود.
کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد در ادامه این مقاله به انواع تعهدات بیمه شخص ثالث خودرو بیمه دانا می‌پردازند:
خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر ، صدور بیمه‌نامه شخص ثالث و همچنین مشاوره درزمینۀ صدور و پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث با کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد تماس حاصل فرمایید :

تماس با ما

تعهدات مالی بیمه شخص ثالث بیمه دانا : منظور از تعهدات مالی، تعهداتی است که شرکت بیمه در برابر خسارات وارده به اموال اشخاص ثالث بر عهده دارد.
تعهدات جانی بیمه شخص ثالث بیمه دانا : منظور از تعهدات جانی، تعهداتی است که شرکت بیمه در برابر خسارات وارده به بدن و جان اشخاص ثالث بر عهده دارد.
تعهدات سرنشین بیمه شخص ثالث بیمه دانا : منظور از تعهدات سرنشین، تعهداتی است که شرکت بیمه دانا در برابر خسارات وارده به بدن و جان راننده خودرو بر عهده دارد.

در این مقاله این نمایندگی بیمه دانا سعادت‌آباد قصد دارد ابتدا در مورد تعهدات مالی بیمه شخص ثالث بیمه دانا صحبت کند و در ادامه به مبحث نحوه اعلام و پرداخت خسارت بیمه دانا بپردازد.

تعهدات مالی بیمه شخص ثالث بیمه دانا

با توجه به ماده 1 بیمه شخص ثالث، خسارت مالی شامل کلیه زیان‎های مالی است که به‎ دلیل حوادثی که تحت پوشش بیمه قرارگرفته باشند و به اموال شخص ثالث وارد شوند، تحت پوشش قرار می‎گیرند. حداقل مبلغ تعهد مالی بر اساس 5/2 درصد دیه ماه حرام در هرسال محاسبه می‎شود.
5/2 درصد × دیه ماه حرام = حداقل تعهد مالی
حداقل تعهدت مالی برای سال 1400 مطابق فرمول فوق 160 میلیون ریال است که می‌بایست تمام بیمه دارندگان بیمه شخص ثالث بیمه‌نامه‌ای با این سقف تعهدات داشته باشند
جهت دریافت الحاقیِ افزایش حداقل تعهدات مالی بیمه شخص ثالث خود نزد بیمه دانا نمایندگی سعادت‌آباد لطفاً درخواست خود را از طریق لینک زیر ثبت تا کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا سعادت‌آباد با شما تماس حاصل فرمایند.

درخواست خدمت

برای اطلاعات کامل در مورد دیه کامل هر فرد در سال 1400، ماه‎های حرام و این‎که در ماه‎های حرام چه اتفاقی برای دیه افراد می‎افتد، می‎توانید مقاله دیه این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد را در اینجا بخوانید.

نرخ دیه 1400

هر فردی می‎تواند به انتخاب خود در زمان خرید یا تمدید بیمه‎نامه شخص ثالث، تعهدات مالی مختلفی را خریداری کند اما با بالا رفتن قیمت خودرو و لوازم آن و خسارت‎های سرسام ‎آوری که ممکن است در هر تصادف برای افراد اتفاق بیفتد، بیش‎تر صاحبان خودرو ترجیح می‎دهند که تعهدات مالی با رقم پوشش بالا را انتخاب کنند. درست است که با افزایش تعهد مالی، قیمت بیمه هم افزایش پیدا می‎کند اما حق بیمه پرداختی در برابر خسارتی که بیمه در زمان حادثه پرداخت می‎کند، بسیار ناچیز است.
میزان تعهدات مالی شرکت بیمه دانا به شرح جدول زیر است. اگر بیمه‎ گذار در خصوص تعهدات مالی تقاضای پوشش بیمه‎ای بیش‎تر از سقف جدول زیر را داشته باشد، بیمه ‎گر مکلف به انعقاد قرارداد بیمه تکمیلی با بیمه‎ گذار است.

جدول سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث بیمه دانا

ردیف مبلغ ریالی تعهدات مالی
1

160/000/000

2 200/000/000
3 300/000/000
4 400/000/000
5 500/000/000
6 600/000/000
7 800/000/000
8 1/000/000/000
9 1/200/000/000
10 1/500/000/000
11 2/000/000/000
12 2/400/000/000

.

.

.

معمولاً شرکت‎ های خودروسازی، حداقل تعهد مالی را برای خودرو‎های صفرکیلومتر انتخاب می‎ کنند که افراد خریدار با مراجعه به نمایندگی موردنظر یا شعب سراسر کشور (در صورت عدم دسترسی به نمایندگی موردنظر)، می‎ توانند تعهد مالی بیمه‌نامه خودرو خود را افزایش دهند.
برای این کار؛ نمایندگی موردنظر یا کارشناس شعبه، ابتدا از چهار طرف خودرو شما (با زاویه 45 درجه) و شاسی حک‌شده عکس گرفته سپس با صدور الحاقیِ افزایش تعهد مالی، تعهد مالی موردنظر شما را انتخاب کرده و افزایش می‎ دهد. البته این افزایش تعهدات فقط مختص خودروهای صفرکیلومتر نیست بلکه همه افراد بیمه‎ گذار این امکان را دارند تا با پرداخت حق بیمه بیش‌تر، سقف تعهدات مالی خودرو خود را افزایش دهند به‌خصوص با تغییر سال و افزایش نرخ دیه و به تبع آن افزایش حداقل تعهدات مالی بیمه شخص ثالث.
جهت دریافت الحاقیِ افزایش تعهدات بیمه شخص ثالث با کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد به‌صورت آنلاین ، حضوری یا تلفنی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

زمان اعلام خسارت مالی

بیمه ‎گذار حداکثر تا پنج روز کاری فرصت دارد تا خسارت را به شرکت بیمه‎گر خود اطلاع دهد و از پوشش بیمه خود بهره‎مند شود. لازم به ذکر است که جمعه‎ها و ایام تعطیل روز کاری محسوب نمی‎شوند و در صورت عدم اطلاع به‌موقع شرکت بیمه خسارت مربوطه را پرداخت نخواهد کرد.

مدارک لازم برای پرداخت خسارت مالی

طبق مفاد ماده سوم آیین‎نامه اجرایی ماده 30 قانون بیمه اجباری؛ خسارت وارده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب تاریخ 1396.05.08 هیئت‌وزیران، مدارک موردنیاز برای اعلام خسارت و تشکیل پرونده خسارت مالی در بیمه‎نامه شخص ثالث عبارت است از:
بیمه‎نامه شخص ثالث مقصر حادثه و زیان‎دیده
گواهی‌نامه مقصر حادثه و زیان‎دیده
برگ سبز زیان‎دیده
تکمیل و امضا برگه اعلام خسارت
شماره‌حساب بانکی (شبا) زیان‎دیده جهت واریز خسارت
در صورت داشتن کروکی، نیازی به حضور مقصر حادثه نیست.
در صورت نداشتن کروکی، هر 2 ماشین مقصر حادثه و زیان‎دیده برای بررسی کارشناسانه باید آورده شوند.

نحوه پرداخت خسارت

اگر خسارت مالی پیش‌آمده با سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالثی که راننده انتخاب کرده برابر باشد و خودرو زیان‌دیده متعارف یعنی قیمت خودرو زیان‌دیده مساوی و کمتر از نرخ دیه در ماه‌های عادی سال حادثه باشد، بیمه همه خسارت را پرداخت کرده و نیازی نیست بیمه ‎گذار مبلغی را شخصاً پرداخت کند.
اگر خسارت مالی پیش‌آمده از سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالثی که راننده انتخاب کرده بیش‎تر باشد و خودرو زیان‌دیده نیز متعارف باشد ، بیمه ‎گذار مجبور است که مبلغ بیش‎تر از تعهد مالی را شخصاً پرداخت نماید. برای مثال اگر در یک تصادف میزان خسارت 500 میلیون ریال باشد و بیمه‎گذار تعهد مالی 300 میلیون ریال را خریده باشد، باید 200 میلیون ریال اضافی را شخصاً پرداخت کند.
اگر خسارت وارده به یک ماشین نامتعارف (ارزش آن بیش‎تر از نصف دیه مرد مسلمان در ماه حرام) باشد، هنگام پرداخت خسارت از قانون خودرو نامتعارف استفاده می‎شود. فرمول این قانون عبارت است از:

( حرام ماه دیه نرخ نصف)/(دیده زیان نامتعارف خودرو قیمت)         خسارت مالی وارده = میزان تعهد مسبب حادثه

خودرو متعارف در سال 1400 خودروهایی هستند که قیمت آن‌ها کمتر یا مساوی 320 میلیون تومان است و خودروهایی با ارزش بیشتر غیرمتعارف و مشمول ماده 8 قانون بیمه شخص ثالث یعنی قاعده نسبی می‌شوند.
یعنی وقتی فردی با یک خودرو نا متعارف تصادف می‌نماید تعهدش حداکثر تا میزان نصف نرخ دیه ماه حرام در آن سال است و به‌طور مثال حتی اگر با یک خودرو با قیمت چند میلیارد تصادف و خسارت کلی اتفاق بیفتد مقصر صرفاً تا مبلغ نصف نرخ دیه ماه حرام در آن سال مسئول بوده و شرکت بیمه صادرکننده بیمه‌نامه مقصر نیز صرفاً تا آن میزان تعهد دارد. در رابطه با خسارت جزئی به خودروهای غیرمتعارف نیز میزان خسارتی که مقصر و به‌واسطه آن شرکت بیمه باید پرداخت نماید به نسبت نصف نرخ دیه ماه حرام به قیمت خودرو زیان‌دیده خواهد بود به‌طور مثال اگر شما در سال 1400 با یک خودرو با قیمت سه برابر نرخ دیه ماه حرام (مثلاً نه‌صد و شصت میلیون تومانی) تصادف کنید و خسارتی معادل 300 میلیون تومان به آن وارد شود حداکثر تعهد شما و شرکت بیمه جهت جبران آن خسارت 100 میلیون تومان خواهد بود.

مراکز پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث بیمه دانا

یمه دانا با بیش از صد شعبه و واحد خسارت در سراسر کشور آماده ارائه خدمات به بیمه‌گذاران بیمه شخص ثالث خود بوده و بیمه‌گذاران بیمه شخص ثالث بیمه دانا و زیان‌دیدگان خودروهایی که بیمه‌نامه مقصر آن‌ها را بیمه دانا صادر نموده می‌توانند با ارائه مدارکی که پیش‌تر کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد برشمردند در شهرهای مختلف به شعب بیمه دانا در آن شهر و در تهران نیز با مراجعه به واحدهای نمونه اقدام به تشکیل پروند و دریافت خسارت نمایند.

ردیف نام آدرس تلفن
1 مرکز خیابان گاندی ، نبش خیابان 15، پلاک 35 02188676639

02188770971

2 وحدت جاده قدیم ساوه ، بعد از چهاردانگه، نرسیده به پل شاطره، ضلع جنوبی میدان مصلی، نبش کوچه کاوه، پلاک 101 09396615455

02155249664

3 مهرنژاد خیابان دماوند ، حد فاصل چهارراه خاقانی و سی متری نارمک، نبش کوچه مهرنژاد، پلاک 2 02177954262

02177952627

4 سردارجنگل میدان پونک، بلوار میرزابابایی، تقاطع سردار جنگل، پارک سوار پونک 02146017804

02144478556

لیست مراکز خسارت بیمه شخص ثالث بیمه دانا در سراسر کشور

شعب بیمه دانا

سؤالات متداول:

تعهدات مالی بیمه شخص ثالث چه چیزهایی را تحت پوشش قرار نمی‎دهد؟

تعهدات مالی بیمه شخص ثالث موارد زیر را تحت پوشش قرار نمی‎دهد:
آسیب واردشده به اتومبیل مقصر حادثه در اثر تصادف
خسارت وارده به محمولات اتومبیل مقصر حادثه در اثر تصادف
جریمه یا جزای نقدی پلیس راهنمایی و رانندگی
سرقت وسایل اتومبیل بیمه‎گذار

منظور از خودرو متعارف و نامتعارف چیست؟

منظور از خودرو متعارف، خودرویی است که ارزش روز آن به تشخیص کارشناس بیمه یا کارشناس رسمی دادگستری معادل 50 درصد سقف دیه کامل مرد مسلمان (در ماه حرام) در ابتدای هرسال باشد و منظور از خودرو نامتعارف، خودرویی است که ارزش روز آن به تشخیص کارشناس بیمه یا کارشناس رسمی دادگستری بالاتر 50 درصد سقف دیه کامل مرد مسلمان (در ماه حرام) در ابتدای هرسال باشد.

نتیجه‎ گیری

بیمه شخص ثالث یکی از پر خسارت‎ترین انواع بیمه ‎نامه در صنعت بیمه است که تعهدات این نوع بیمه‌نامه به دو نوع تعهدات مالی و تعهدات جانی تقسیم‎بندی می‎شود. منظور از تعهدات مالی، تعهداتی است که شرکت بیمه در برابر خسارات وارده به اموال اشخاص ثالث بر عهده دارد. حداقل مبلغ تعهد مالی بر اساس 5/2 درصد دیه ماه حرام در هرسال محاسبه می‎شود. میزان تعهدات مالی بیمه‎نامه شخص ثالث متفاوت بوده و هر فردی می‎تواند به انتخاب خود در زمان خرید یا تمدید بیمه‎نامه ثالث، تعهدات مالی مختلفی را خریداری کند. درست است که با افزایش تعهد مالی قیمت بیمه هم افزایش پیدا می‎کند اما حق بیمه پرداختی در برابر خسارتی که بیمه در زمان حادثه پرداخت می‎کند، بسیار ناچیز است. اگر خسارت مالی پیش‌آمده از سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالثی که راننده انتخاب کرده بیش‎تر باشد، بیمه ‎گذار مجبور است که مبلغ بیش‎تر از تعهد مالی را شخصاً پرداخت نماید.

__________________________________________________________________________________________________________________________________
کلمات کلیدی: بیمه شخص ثالث، بیمه شخص ثالث دانا، تعهد مالی بیمه شخص ثالث، پرداخت خسارت مالی بیمه شخص ثالث