بیمه نامه مسئولیت مدنی واحدهای مسکونی فاقد هیئت‌مدیره و مدیر

بیمه مسئولیت1

باگذشت زمان و رشد جمعیت در شهرها، تغییرات زیادی در شکل زندگی مردم به وجود آمده. یکی از این تغییرات، زندگی در آپارتمان به ‎جای زندگی در خانه‎های حیاط دار است. این آپارتمان‎های چندطبقه و بزرگ، خطراتی را برای افراد به همراه دارند. برای مثال در یک آپارتمان مسکونی، ممکن است حوادث مختلفی برای جان و اموال اشخاص ثالث و ساکنین، مهمانان، کارکنان، سرایدار، نگهبان، نظافتچی، تعمیرکار، همسایگان، رهگذران، مالکین و مستأجرها و عابرهای پیاده در مکان‎های مختلف مانند آسانسور، پارکینگ، راه ‎پله، حیاط، پیاده‌رو، استخر و مکان‌های ورزشی و تفریحی ناشی از خطراتی همچون آتش‌سوزی، سقوط اشیا و ریزش نمای ساختمان، سقوط آسانسور، نشست چاه، ترکیدگی لوله‌های آب، حوادث ناشی از کار و فعالیت‌هایی همچون عملیات تعمیر و بازسازی ساختمان و غیره اتفاق بیفتد. درنتیجه زندگی در این ساختمان‌ها نیازمند وضع قانون و مقررات خاصی است. یکی از این قانون‎ها، وجود هیئت‌مدیره و مدیر برای اداره ساختمان است که در قانون وظایف و مسئولیت‎های مختلفی برای هیئت‌مدیره و مدیر ساختمان در نظر گرفته‌شده است که می‎توان به بیمه نمودن ساختمان در برابر حوادث مذکور اشاره کرد. چون در زمان وقوع حادثه، مسئولیت بروز آن حادثه در برابر قانون، به‎ طور مستقیم با شخص مدیر ساختمان (انتخاب‌شده توسط اعضای هیئت‌مدیره) است. اگر مدیر، ساختمان را در برابر حوادث بیمه کند، در زمان وقوع حوادث، بیمه جلوی ضرر مالی ساکنین و مالکین ساختمان را می‎گیرد چراکه بیمه می‌تواند هزینه خسارت‎های به وجود آمده را پرداخت نماید. در صورت بروز حادثه در ساختمان‎هایی که شخصی به‎عنوان مدیر تعیین نشده باشد، مراجع قضایی می‎توانند کلیه ساکنین یا مالکین واحدها را مسئول جبران خسارت‎ها تعیین کنند. در هر دو صورت داشتن پوشش بیمه‎ای مناسب می‎تواند تا حد زیادی جبران‌کننده خسارت‎های واحدهای مسکونی (هر واحد به‎ صورت مجزا) باشد. بدون وجود بیمه، ساکنین باید خودشان هزینه‎ های به وجود آمده را شخصاً جبران کنند که با توجه به نرخ دیه سال 1400 که در ماه‌های حرام بالغ‌بر 640 میلیون تومان، آن‌هم برای صرفاً فوت یک نفر است و همچنین افزایش قیمت اموالی همچون تأسیسات و خودروها که بعضاً هر خودرو قیمتی بالغ‌بر یک میلیارد خواهد داشت این خسارت‌ها می‌تواند خانمان‌سوز، هنگفت و جبران‌ناپذیر باشد.
لذا کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد در این مقاله سعی دارند در مورد پوشش بیمه‎ای ساختمان‎هایی که به هر دلیلی شخصی را به‎ عنوان مدیر مشخص نکرده‎ و بیمه‎ نامه‎ های را برای کل ساختمان خریداری نکرده‎اند، صحبت کنند.

ضمناً به استحضار می‌رساند همکاران این نمایندگی بیمه دانا سعادت‌آباد آماده ارائه مشاوره و راهنمایی درزمینهٔ اخذ بهترین پوشش‌های بیمه‌ای با حداقل حق بیمه و کامل‌ترین تعهدات به‌صورت آنلاین، حضوری و تلفنی هستند خواهشمند است با این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد تماس حاصل فرمایید.

 

تماس با ما

بیمه مسئولیت

بیمه نامه مسئولیت مدنی واحد مسکونی در برابر اشخاص ثالث

بیمه ‎نامه مسئولیت مدنی ساکنین و مالکین واحدهای مسکونی در برابر اشخاص ثالث برای این منظور است که هرگاه در اثر وقوع حوادث (حوادث تحت پوشش بیمه‎ نامه) در مشاعات؛ خسارات جانی و مالی به اشخاص ثالث وارد شد، شرکت بیمه دانا بر اساس مفاد و شرایط بیمه نامه و حداکثر تا سقف تعهدات، خسارت‎های وارده را جبران می‎کند.

خسارت‎های تحت پوشش بیمه مسئولیت مالک و ساکن ساختمان بیمه دانا عبارت‌اند از:

1. استفاده از آسانسور
2. خسارت‎های وارده به خودروهای پارکینگ به خاطر تأسیسات ساختمانی
3. سقوط اشیاء در محوطه و اطراف ساختمان
4. ریزش نمای ساختمان
5. خسارت واردشده به ساختمان‎های اطراف به خاطر آتش‎سوزی و انفجار
6. خسارت‎های واردشده به اموال موجود در مشاعات ساختمان به دلیل آتش‎سوزی و انفجار
7. خسارت‎های جانی واردشده به نظافتچی، سرایدار و نگهبان در مشاعات ساختمان
8. خسارت‎های جانی واردشده به مراجعین در مشاعات

تعهدات بیمه‎ نامه مسئولیت مدنی یک واحد مسکونی در برابر اشخاص ثالث

تعهدات قابل‌ارائه در بیمه‎ نامه مسئولیت مدنی یک واحد مسکونی در برابر اشخاص ثالث شرکت بیمه دانا عبارت است از:
1. هزینه پزشکی هر نفر در هر حادثه 100.000.000 ریال و در طول مدت بیمه‎ نامه 200.000.000 ریال
2. هزینه فوت و نقص عضو هر نفر در هر حادثه در ماه‎های عادی 4.800.000.000 ریال
3. هزینه فوت و نقص عضو هر نفر در هر حادثه در ماه‎های حرام 6.400.000.000 ریال
4. تعهد مالی در هر حادثه 200.000.000 ریال و در طول مدت بیمه‌نامه 200.000.000 ریال

ارزان‌ترین حق بیمه مسئولیت مدنی واحدهای مسکونی با پوشش‌های کامل مذکور:
حق بیمه ‎نامه مسئولیت مدنی هر واحد مسکونی در برابر اشخاص ثالث به شرح ذیل است:

حق بیمه شرکت بیمه دانا با تخفیف‌های ویژه و پوشش کامل برای بیمه‎ نامه جدید مسئولیت مدنی یک واحد مسکونی در برابر اشخاص ثالث با احتساب مالیات فقط برابر با 1.417.000 ریال بوده که در صورت تمدیدی و بدون خسارت بودن سابقه بیمه ‎نامه گذشته، به ‌حق بیمه 10 درصد تخفیف نیز تعلق خواهد گرفت.

خواهشمند است جهت اخذ مشاوره و دریافت ارزان‌ترین حق بیمه مسئولیت و همچنین مشاوره درزمینۀ دریافت خسارت مسئولیت و صدور انواع بیمه‌نامه‌های مسئولیت ازجمله مسئولیت هیئت‌مدیره ساختمان و مسئولیت مدیر ساختمان و سایر انواع بیمه‌نامه‌های مسئولیت از قبیل مسئولیت کارفرما در مقابل کارکنان، مسئولیت در مقابل اشخاص ثالث، مسئولیت حرفه‌ای مشاغل درخواست خود را جهت تماس کارشناسان این نمایندگی ثبت و یا به‌صورت آنلاین، حضوری و تلفنی با کارشناسان باتجربه این نمایندگی تماس حاصل فرمایید.

درخواست خدمت

تماس با ما

فرانشیزهای بیمه‎ نامه مسئولیت مدنی یک واحد مسکونی در برابر اشخاص ثالث

فرانشیزهای بیمه‎ نامه مسئولیت مدنی یک واحد مسکونی در برابر اشخاص ثالث شرکت بیمه دانا عبارت است از:
1. هزینه‎های پزشکی 10 درصد هر خسارت (حداقل 500.000 ریال)
2. خسارت مالی 20 درصد هر خسارت (حداقل 1.500.000 ریال)

شرایط بیمه ‎نامه مسئولیت مدنی واحد مسکونی در برابر اشخاص ثالث بیمه دانا:

شرایط بیمه‎ نامه مسئولیت مدنی یک واحد مسکونی در برابر اشخاص ثالث شرکت بیمه دانا عبارت است از:
1. با توجه به این‎که این بیمه‎ نامه برای هر واحد مسکونی در برابر اشخاص ثالث بوده و جایگزین بیمه ‎نامه مسئولیت مدنی هیئت‌مدیره ساختمان نمی‎شود، پس این بیمه‎ نامه برای بیمه‎ گذارانی خواهد بود که عضو هیئت‌مدیره ساختمان نباشند.
2. این بیمه ‎نامه فقط مسئولیت بیمه ‎گذار یک واحد از ساختمان را تحت پوشش قرار می‎دهد.
3. اگر بیمه ‎گذار مالک یا ساکن بیش از یک واحد مسکونی از ساختمان مورد بیمه باشد، می‎تواند با پرداخت حق بیمه اضافی سایر واحدها را نیز تحت پوشش بیمه مسئولیت مالکین و ساکنین بیمه دانا قرار بگیرد.
4. ساختمان‎های دارای قدمت بیش از 30 سال (از تاریخ صدور پروانه ساختمان) مشمول این بیمه‎ نامه نمی‎شوند.

در ادامه کارشناس این نمایندگی بیمه دانا سعادت آباد قصد دارد به سوالات رایج شما در زمینه ای بیمه مسولیت ساکنین و مالکین واحدهای مسکونی پاسخ دهد .

1-خسارت بیمه مسولیت ساکنین و مالکین واحد های مسکونی به چه کسی پرداخت می گردد ؟
عموما در اغلب بیمه نامه ها خسارت مالی به مالک اموال آسیب دیده و خسارت جانی به فرد آسیب دیده یا وراث قانونی او پرداخت می شود در این بیمه نامه نیز بر اساس وضعیت زیاندیدگان سهم خسار مربوطه از آن ملک به زیاندیدگان یا واراث آنها پرداخت خواهد شد .
2-مدت زمان پرداخت خسارت در بیمه مسولیت واحد های مسکونی طی چه مدت پرداخت می گردد ؟
عموما می بایست خسارت های مربوطه پس از تکمیل پرونده که بعضا پس از صدور رای قطعی دادگاه است ظرف مدت حداکثر یک ماه پرداخت گردد .

نتیجه ‎گیری

باگذشت زمان و رشد جمعیت در شهرها، باعث روی آوردن مردم به زندگی آپارتمان‎ نشینی شد. این آپارتمان‎های چندطبقه و بزرگ، خطراتی را برای افراد به همراه دارند. در زمان وقوع حادثه، مسئولیت بروز آن حادثه در برابر قانون، به‎ طور مستقیم با شخص مدیر ساختمان (انتخاب‌شده توسط اعضای هیئت‌مدیره) است. مدیر ساختمان باید ساختمان را در برابر حوادث احتمالی بیمه کند. بیمه در زمان وقوع حوادث، جلوی ضرر مالی ساکنین ساختمان را می‎گیرد چون هزینه خسارت‎های به وجود آمده را پوشش می‎دهد. شرکت بیمه دانا پوشش بیمه ه‎ای خاصی را برای ساختمان‎هایی که به هر دلیلی شخصی را به‎عنوان مدیر مشخص نکرده‎ و بیمه‎ نامه‎ای را برای کل ساختمان خریداری نکرده ‎اند در نظر گرفته است. این بیمه‎نامه فقط مسئولیت مدنی یک واحد مسکونی را در برابر اشخاص ثالث در نظر می‎گیرد با این شرط که بیمه ‎گذاران عضو هیئت‌مدیره ساختمان نبوده و قدمت ساختمان از تاریخ صدور پروانه ساختمان بیش‎تر از 30 سال نباشد.

لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر درزمینهٔ انواع بیمه‌نامه‌های مسئولیت اعم از نرخ و شرایط بیمه مسئولیت، دریافت تخفیف ویژه بیمه مسئولیت، صدور ارزان‌ترین بیمه مسئولیت به شرح ذیل و همچنین کسب اطلاعات درزمینهٔ نحوه دریافت خسارت انواع بیمه‌نامه‌های مسئولیت با کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا سعادت‌آباد تماس حاصل فرمایید.

• مسئولیت کارفرمایان در مقابل کارکنان و اشخاص ثالث بیمه دانا
• مسئولیت پزشکان، پیراپزشکان، مراکز درمانی و پزشکی، مراکز اورژانس، مراکز توان‌بخشی و ترک اعتیاد مثل بیمارستان، آزمایشگاه و درمانگاه و داروخانه‌ها در مقابل بیماران بیمه دانا
• مسئولیت هیئت‌مدیره ساختمان در مقابل صدمات وارده به ساکنین، مالکین و اشخاص ثالث بیمه دانا
• بیمه مسئولیت مالکین ساختمان، بیمه مسئولیت ساکنین ساختمان و بیمه مسئولیت مستاجرین ساختمان در مقابل اشخاص ثالث
• مسئولیت دارندگان و سرویس‌کاران آسانسور بیمه دانا
• مسئولیت اماکنی همچون ورزشگاه‌ها، استخر، هتل، باشگاه ورزشی، سینما، رستوران، شهربازی، سیرک، مهدکودک، پیست اسکی، مراکز معاینه فنی خودرو، تعمیرگاه خودرو، مراکز آموزشی مثل دانشگاه و مدارس، هیئت عزاداری، مسجد، مهمان‌پذیر، پارکینگ عمومی، کارواش، دارندگان قایق موتوری، سالن پذیرایی، پمپ‌بنزین و پمپ گاز و جایگاه داران سوخت، پارکینگ، باشگاه سوارکاری در مقابل مراجعین و استفاده‌کنندگان و اشخاص ثالث بیمه دانا
• مسئولیت سازمان‌های همچون شهرداری و آتش‌نشانی در قبال شهروندان بیمه دانا.
• مسئولیت مهندسین ناظر، مشاور  طراح و محاسب در مقابل صدمات وارده ناشی از فعالیت حرفی خود به افراد بیمه دانا.
• مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه در مقابل سرنشین و اشخاص ثالث که تحت عنوان بیمه شخص ثالث بیمه دانا شناخته می‌شود.

کلمات کلیدی: بیمه‎ نامه انفرادی واحدهای مسکونی، بیمه‎ نامه ساختمان‎های بدون هیئت‌مدیره، بیمه ‎نامه ساکنین واحدهای مسکونی در برابر اشخاص ثالث، پوشش بیمه ‎نامه مشاعات واحدهای مسکونی.