بیمه نامه اسب

از مدتها قبل‌ نياز مبرمي‌ جهت‌ پوشش‌ بيمه‌اي‌ اسب ها  احساس‌ مي‌شد زیرا بروز امراض‌مسري‌ و حوادث در بين‌ اسب ها ، سرمايه‌هاي‌ مالکان ، پروش دهندگان  و نگهدارندگان اسب ها  را به‌ خطر می انداخت‌ و موجب‌ ضررهاي‌ هنگفتي‌ به‌ آنها میگرديد. به‌ همين‌ سبب‌ وجود  پوشش‌ بيمه‌اي‌ کامل  مي‌تواند براي‌ جبران‌ خسارات ها در این زمینه بسیار  مفيد  و آرامش بخش باشد .دربيمه‌ اسب بیمه دانا ‌، اسب ها  درمقابل‌مرگ‌ ناشي‌از حادثه‌، مرض‌ و يا حوادث‌ ناشي‌ از حمل‌ و نقل‌ و عدم‌النفع ‌ناشي ‌از امراض‌ دهان‌ و پا بيمه‌ مي‌شوند.

با توجه به اهمیت موضوع همانطور که در بالا اشاره شد این نمایندگی بیمه دانا در سعادت آباد اقدام به ارائه این مقاله بیمه در زمینه انواع پوشش های بیمه نامه اسب به طور مشروح جهت آگاهی کامل داردگان ، پروش دهندگان و نگهدارندگان اسب نموده که در ادامه توجه شما را به آن جلب می نماییم .

پوششهاي‌ بيمه‌ ای اسب عبارتند از :

پوششهاي‌ بيمه‌اي‌ كه‌ در محدوده‌ جغرافيايي‌ مندرج‌ در بيمه‌نامه‌ اسب  به‌ بيمه‌گذار ارائه‌ شده‌ و در تعهد بیمه دانا  براي ‌جبران‌ خسارت‌ قرار دارد به‌ شرح‌ زير است:

 1. مرگ‌ ناشي‌ از امراض‌ طبيعي‌
 2. بيماري‌ (Illness)
 3. نقص عضو ‌ (Disease)
 4. حوادث‌ (شامل‌ فوت‌ ناشي‌ از آتش‌سوزي‌ و صاعقه‌)

دراین نوع بیمه، اسب های مسابقه نیز  درمقابل تلف شدن یا نقص عضو ناشی از حادثه ،حمل ونقل ونیزبیماری تحت پوشش بیمه دانا قرارمی گیرند.

این نمایندگی بیمه دانا در سعادت آباد باتوجه به  سرمايه ارزشمند ،مادي و عاطفي اسب ها برای صاحبانشان و  روند افزايش تلفات و نقص عضو انها در حين برگزاري مسابقات سرعت و پرش ،‌ تمرينات ،‌حوادث در محل نگهداري و  باشگاه ها و نيز خطر بيماري ها ،‌ نقش بيمه را در جبران خسارت به صاحبان و نگهدارندگان اسبها یادآور شده و پیشنهاد می نماید با مبلغ ناچیز در مقابل ریسک و سرمایه در خطر اقدام به خرید بیمه نامه اسب از بیمه دانا به عنوان یکی از خوشنامترین و مطمئن ترین شرکت های بیمه که در این زمینه به طور تخصصی فعالیت نموده ، اقدام نمایید   .

در ادامه  شما را با فرایند صدور این بیمه نامه آشنا می نماییم :

فرآیند صدوربیمه اسب  بیمه دانا به چه صورت است ؟

 • تکمیل فرم پیشنهاد بیمه اسب بیمه دانا و ارسال آن به این نمایندگی بیمه دانا
 • ارزیابی و معاینه توسط کارشناسان که عموما توسط دامپزشک و کارشناس قیمت گذاری اسب بیمه دانا صورت می پذیرد
 • اعلام حق بیمه و درخواست موافقت صاحب اسب
 • صدور بیمه نامه توسط این نمایندگی بیمه دانا

جهت مزید اطلاع فرم پیشنهاد بیمه اسب بیمه دانا به لینک ذیل مراجعه فرمایید :

فرم پیشنهاد بیمه اسب

این نمایندگی بیمه دانا با بیش از 18 سال سابقه و کارشناسان خبره آماده ارائه مشاوره در زمینه ارائه کاملترین پوششها با ارزانترین حق بیمه و بیشترین تخفیفات گروهی است . خواهشمند است جهت تماس کارشناسان ما با شما از طریق لینک زیر درخواست خود را ثبت فرمایید .

درخواست خدمت

 

ضمنا مداركی که برای صدور بیمه نامه اسب بیمه دانا  مورد نياز است به شرح ذیل می باشد :

 

 • فتوكپي شناسنامه اسب يا شماره داغي و يا شماره ميكروچيپ تزريق شده .
 • گزارش تاييد سلامت دامپزشك و رعايت اصول بهداشت در محل نگهداري اسب.
 • بيمه اسب هاي وارداتي كليه مراحل كارشناسي و ارزش گذاري پس از اتمام دوره قرنطينه انجام می پذيرد.
 • جهت صدور بيمه نامه براي اسبهاي وارداتي علاوه بر پاسپورت اخذ شماره ميكروچيپ تزريق شده يا داغي مورد بيمه نيز ضروري است.

در این بخش از مقاله کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت آباد سعی می کنند تا اقدام به پاسخ به سوالات متداول در زمینه بیمه اسب نمایند .

ضمنا کارشناسان این نمایندگی بیمه دانا در سعادت‌آباد آماده ارائه مشاوره بیمه ، راهنمایی و پاسخگویی به سوالات در رابطه با این بیمه نامه به صورت آنلاین ، تلفنی و حضوری خواهند بود . خواهشمند است از طریق لینک زیر با ما در تماس باشید .

تماس با ما

 

بیمه نامه اسب چه خطراتی را برای  اسب های مسابقه  تحت پوشش بیمه دانا قرار می دهد  ؟

بيمه نامه اسب بیمه دانا تلف و نقص عضو اسب هاي مسابقه ناشي از حادثه ( در حين مسابقه ،‌حمل ونقل و…) و نيز بيماري های آنها را  تحت پوشش بیمه دانا قرار مي دهد  . ارزش اسبهاي مسابقه پس از اظهار بيمه گذار طبق معيارهاي ارزش گذاري (نژاد، سلامت ، فيزيك بدن ، رده ورزشي و…)‌توسط کارشناس و دامپزشك معتمد بیمه دانا  تعيين   مي گردد.

حداکثر سنی که می توان اسبها  را تحت پوشش بیمه قرارداد تا چند سال است ؟

حداكثر سن پوشش بيمه اسب بیمه دانا در هريك از رشته هاي مسابقه ، کورس ، استقامت  15 سال و حداقل سن 3 ماه خواهدبود.

آیا در بیمه اسب های ماده تفاوتی در پوششهای بیمه اسب  از نظر جنسیت( اسب ماده با اسب  نر ) وجود دارد ؟

در بيمه كردن ماديانها که بادار می باشند لازم است قبل از بيمه کردن  توسط دامپزشك معتمد سونوگرافي از رحم بعمل آمده تا  از طبيعي بودن وضعيت جنين در شكم ماديان و ساير موارد اطمينان حاصل گردد و ماديانهايي كه صرفا” جهت كشش کره اسب استفاده مي شوند با شرایط  خاصی پوشش داده خواهند شد.

ضمنا ماديانها از ماه پنجم بارداري تا 6 ماه بعد از زايمان تحت پوشش حوادث ناشي از مسابقات قرار نخواهند گرفت .

خسارت هایی که تحت پوشش بیمه نامه اسب قرار نمی گیرد کدام است  ؟

استثنائات بیمه اسب به شرح ذیل است :

1-        خسارات‌ از كارافتادگي‌ اسب‌ و يا غيرقابل‌ مفيد بودن‌ براي‌ كار و هدفي‌ كه‌ نگهداري‌ مي‌شده‌ است‌.

2-        خسارات‌ ناشي‌ از اعمال‌ جراحي‌، تلقيح‌ و مايه‌كوبي‌  (Inoculation)مگر اينكه‌ اين‌ موارد به‌ منظور جلوگيري‌ ازمرض‌ و يابيماريهاي‌ ناشي‌ از حادثه‌ انجام‌ پذيرد.

3-         خسارات‌ ناشي‌ از غفلت‌ بيمه‌گذار و كاركنان‌ وي‌ در حفظ و نگهداري‌ يا اعمال‌ عمدي‌ كه‌ منجر به‌ جراحت‌ و يامسموميت‌ احشام‌ گردد.

4-        خسارات‌ناشي‌از هرگونه‌ حمل‌ونقل‌ دريايي‌ احشام‌ به‌غير از حمل‌ ازطريق‌ راههاي‌ مجاز آبي‌ داخلي.‌

5-        خسارات‌ ناشي‌ از جنگ‌ و جنگ‌ داخلي‌، شورش‌، آشوب‌، اغتشاش‌ و بلوا.

6-        تلف ناشي از سخت زايي تحت پوشش اين بيمه نامه نمي باشد و صرفا در شرایط خاص با دریافت حق بیمه مربوطه این پوشش ارائه می گردد .

 • فرانشيز : فرانشيز بیمه نامه اسب با توجه به ارزش اسب و به  شرح ذيل خواهد بود :
ارزش اسب فرانشيز
تا 300,000,000 ريال 20%
از 300,000,001 تا 500,000,000 ريال 25%
از 500,000,001 تا 700,000,001 ريال 30%
از 700,000,001 تا 1,000,000,000 ريال 35%

در ادامه برخی نکات که در رابطه با خرید و نگهداری اسب باید مورد توجه قرار گیرد توسط این نمایندگی بیمه دانا در سعادت آباد جهت حفظ سلامتی این حیوانات نازنین و افزایش آگاهی افرادی که تمایل به خرید و نگهداری اسب دارند ارائه می گردد  .

 • سن اسب :

اصولا” سن اسبهاي مسابقه اي در رشته پرش از 5 سالگي شروع و حداكثر سن 16 سالگي در نريان و 12 سالگي در ماديانها است .

در اسبهاي مخصوص مسابقه كورس بهترين سن از 18 ماهگي تا 5 سالگي است . مسابقات كورس به دليل ماهيت مسابقه بيشترين ريسك حوادث را مي تواند در برداشته باشد .

در رشته استقامت نيز متوسط سن 6 سالگي تا 14 سالگي مي باشد.

 • در اسبهاي مورد بيمه كه در استانهاي جنوبي كشور نگهداري مي شوند دقت بيشتري درخصوص انجام دادن واكسيناسيون هاي لازم بعمل آورده شود .

تشريح اندام و عملکرد اعضا

دستگاه گوارش

دستگاه گوارش به ترتيب از قسمتهاي زير تشکيل شده است:

 1. دهان: با لبها آغاز و به حلق ختم مي شود، در آن زبان و دندانها قرار داشته و غدد بزاقي با ترشحات خود به عنوان اولين عامل شيميايي به هضم کمک مي کنند.
 2. حلق: يک سوراخ به سمت دهان، دو سوراخ به سمت بيني، يک سوراخ به سمت مري، يک سوراخ به سمت حنجره و دو سوراخ به سمت گوش دارد.
 3. مري: از سه ناحيه دهاني، گردني و سينه اي تشکيل شده و بافتي از جنس عضلات صاف غير ارادي دارد.بیمه نامه اسب
 4. معده: از دو بخش پيش معده و معده اصلي تشکيل شده که فقط معده اصلي سلولهاي ترشحي دارد. از بالا توسط دريچه کارديا به مري و از پايين توسط دريچه پيلور به روده کوچک وصل مي شود.
 5. روده ها:

الف) روده کوچک: که از سه بخش دوازدهه، تهي روده (مياني) و لگني تشکيل شده است. روده باريک دو نوع حرکت دارد که يکي باعث راندن مواد غذايي به سمت روده بزرگ و يکي باعث مخلوط شدن غذا با شيره هاي گوارشي مي شود.

ب) روده بزرگ: شامل، روده کور، قولون و راست روده که به مخرج منتهي مي شود. در روده کور و قولون هضم ميکروبي که قسمت مهمي از هضم است انجام مي شود و اين دو قسمت از بخشهاي مهم دستگاه گوارشند.

دستگاه تنفس

دستگاه گوارش شامل قسمتهاي ذيل است:

۱- بيني: دو سوراخ نيم هلال با ديواره قابل انبساط و قابليت حلقوي شدن در هنگام فعاليت شديد و افزايش حجم ورود و خروج هوا.

۲- ناي: متشکل از ۶۰-۵۰ حلقه غضروفي ناقص که از حنجره تا ناف شش امتداد دارد و حدود ۸۰-۷۵ سانتيمتر طول و ۶-۵ سانتيمتر قطر دارد.

۳- ششها: از دو بخش راست و چپ تشکيل شده اند که بخش راست بزرگتر است.

۴- قسمتهاي وابسته به دستگاه تنفس مانند: ديافراگم، سينوسها، حفره سينه اي و پرده جنب.

بيماري هاي اسب

برخي ازمهمترين بيماري هايي که اسبان به آنهادچار مي شوند را در زير بطور خلاصه مي آوريم.

بیمه نامه اسب

بيماري استخوان زورقي

يکي از بيماريهاي مهمي که دست و پاي حيوان به آن مبتلا مي شود بيماري استخوان زورقي مي باشد که طي مسافت زياد در زمين هاي خشک و سخت و يا سرعت خيلي زياد از عوامل ايجاد آن مي باشد و بيشتر در دستهاي حيوان مشاهده مي شود.

هجوم الدمي سم

يکي از بيماريهاي مهمي است که در نتيجه اختلال در گردش خود سم اسب پيدا مي شود، زيرا عروق کف و کاسه به نسبتي که فشار خون تغيير مي کند نمي توانند انبساط پيدا کنند و در نتيجه اختلال پيدا مي شود. ميزان اين اختلال به عوامل مختلف بستگي دارد که گاهي خفيف و نامحسوس و گاهي فوق العاده شديد     مي باشد. دستها بيشتر از پاها به اين بيماري مبتلا مي شوند. عده اي معتقد هستند که حرارت زياد، ايستادن به مدت زياد روي زمين سخت، يا نوشيدن مقدار زيادي آب سرد موجب اين بيماري مي گردد.

شکم دردها

شکم درد با علايم درد در ناحيه شکم مشخص مي شود. اين بيماري به دليل معده کوچک ، روده هاي بزرگ چين دار، ناتواني در عمل استفراغ در اسب زياد ديده مي شود. معمولي ترين دلايل شکم درد، نامنظمي تغذيه، تغيير ناگهاني رژيم، استفاده از علوفه پژمرده و کهنه و يونجه کپک زده، تغذيه هنگام خستگي، کمبود آب، نجويدن کامل غذا، کار شديد بلافاصله پس از غذا و وجود انگل مي باشد.

شکم دردهاي نفخي، انقباضي و انسداد روده بزرگ از اقسام شکم درد هستند، ضمن اينکه ورم روده و معده هم جزو بيماريهاي سوء هاضمه محسوب مي شوند.

بيماریهاي انگلي

بيماريهاي انگلي داراي اثرات سوء بسياري مانند کاهش وزن، لاغري، عدم رشد، کاهش توليد و عدم
بهره وري کافي در اسب مي شوند.

روشهاي مبارزه و پيشگيري انگلهاي داخلي:

– مصرف داروهاي ضد انگل که بايستي به صورت منظم هر دو ماه يکبار مصرف شوند و سعي شود در هر دو تا سه مرتبه مصرف دارو، نوع آن را تغيير داده شود تا ايجاد مقاومت انگلي نکند. هر اسبي که جديد وارد مي شود بايد از داروي ضد انگل مصرف کند و پس از اطمينان از عدم آلودگي با بقيه اسبها همراه شود. در کره اسبها مادرانشان بايد داروي ضد انگل خورده باشند و خودشان بايد بعد از 2 ماهگي دارو مصرف کنند. از مهمترين داروهاي ضد انگل مي توانيم به آيورمکتين، فبانتل، لواميزول، آلبندازول و … نام ببريم

– رعايت بهداشت بستر

– اگر در مرتع اسبها مي چرند بايد به صورت آيش چرا، از مرتع استفاده کرد

– اسب با ساير حيوانات در يک مرتع قرار داده نشود

– در صورت امکان پِهن اسبها بلافاصله از مرتع خارج شود

– زير و رو کردن بستر خاک مرتع در ماههاي گرم سال

– آزمايش مدفوع اسبها براي شمارش تخم انگلها (در هر گرم مدفوع نبايد بيشتر از 100 تخم انگل وجود داشته باشد )

– آزمايش خون که معمولا” در موقعي که اسب دچار بيماري انگلي باشد تعداد ائوزينوفيل خون زياد مي شود

– برخي داروهاي انگلي پس از مصرف بايد دو هفته بعد هم تکرار شوند تا لاروها را نيز از بين ببرند


منابع:

مصاحبه با کارشناسان بیمه های مهندسی وخاص شعب بیمه دانا

مصاحبه با کارشناسان بیمه های مهندسی وخاص ستاد بیمه دانا

وب سایت نمایندگی بیمه دانا سعادت آباد