پزشکان و پیراپزشکان به‎طور مستقیم با سلامتی و جان انسان‎ها در ارتباط هستند و بایستی به‎طور مکرر تصمیمات سریع و نجات دهنده بگیرند. درست است که پزشکان و پیراپزشکان بسیار آموزش دیده و آماده درمان فوری هستند اما ممکن است گاهی اشتباهاتی در تشخیص درمان یا تجویز دارو داشته باشند که باعث صدمات جانی یا مالی شود. پزشکان و پیراپزشکان نیازمند بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان هستند زیرا ممکن است با توجه به شغل و حرفه خود خسارات جبران ناپذیری را در اثر قصور و یا غفلت به بار آورند. این بیمه‎نامه باعث ایجاد امنیت شغلی و کاهش استرس شغلی جامعه پزشکی می‌شود.

خسارتهای تحت پوشش بیمهنامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بیمه دانا

خسارت‎های تحت پوشش بیمه‎نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان عبارتند از:

 1. غرامت نقص عضو: در صورتی‌که بیمار در اثر غفلت و یا قصور پزشک یا پیراپزشک دچار نقص عضو شود، بیمه‎نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان دیه بیمار را پرداخت می‎کند.
 2. غرامت فوت: در صورتی‌که بیمار در اثر غفلت و یا قصور پزشک یا پیراپزشک فوت نماید، ، بیمه‎نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان دیه بیمار را که معادل مبلغ دیه مصوب (ماه‎های عادی و ماه‎های حرام) است به وراث بیمار پرداخت می‎کند.

خسارتهای خارج از پوشش بیمهنامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بیمه دانا

برخی از خسارت‎های وارده توسط پزشکان و پیراپزشکان خارج از تعهد بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان هستند به این معنی که اگر در این شرایط خطای پزشک یا پیراپزشک باعث مشکلاتی برای بیمار شود، این بیمه‌نامه خسارت آن‌را پرداخت نمی‎کند و مسئولیت آن به عهده بیمه‌گزار است. این شرایط عبارتند از:

 1. اقدامات خارج از تخصص: هر گونه عملی مانند درمان و تجویز دارو که خارج از تخصص شغلی و صنفی پزشک یا پیراپزشک باشد، تحت پوشش بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان قرار نمی‎گیرد.
 2. استفاده از مواد مخدر و روان‌گردان: اگر خطا یا قصور پزشک یا پیراپزشک در هنگام درمان در حالی رخ دهد که ایشان تحت تاثیر مصرف مشروبات الکلی، داروهای روان گردان یا خواب‌آور باشد، تحت پوشش بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان یا پیراپزشکان قرار نمی‎گیرد.
 3. اقدامات غیر قانونی: اگر خطا یا قصور پزشک یا پیراپزشک در هنگام درمان؛ خارج از ضوابط پزشکی و یا برخلاف قوانین و مقررات جاری کشور باشد، تحت پوشش بیمه‎نامه مسئولیت پزشکان یا پیراپزشکان قرار نمی‎گیرد.
 4. بیهوشی خارج از مراکز مجاز: خسارات وارده در اثر هر گونه بیهوشی عمومی که خارج از درمانگاه یا بیمارستان انجام شود، تحت پوشش بیمه‎نامه مسئولیت پزشکان یا پیراپزشکان قرار نمی‎گیرد.
 5. اقوام درجه یک: اگر پزشکی اقوام درجه یک خود را درمان کند و در اثر آن خسارتی برای او رخ دهد، در این‌صورت تحت پوشش بیمه‎نامه مسئولیت پزشکان یا پیراپزشکان قرار نمی‎گیرد.
 6. جراحیهای زیبایی: هر گونه درمان یا عمل جراحی که به‌منظور زیبایی صورت گرفته باشد، تحت پوشش بیمه‎نامه مسئولیت پزشکان یا پیراپزشکان قرار نمی‎گیرد.
 7. تشعشعات هسته‌ای: هر نوع خسارتی که منشاً آن تشعشات یونیزه کننده یا رادیو اکتیو و انرژی هسته‌ای باشد، تحت پوشش بیمه‎نامه مسئولیت پزشکان یا پیراپزشکان قرار نمی‎گیرد مگر اینکه استفاده از این قبیل مواد جهت معالجه بیمار ضروری باشد.

مراحل محاسبه حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بیمه دانا

حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان به 4 معیار زیر تقسیم‎بندی می‎شود:

 1. مبلغ بیمه بر اساس نوع تخصص و حوزه فعالیت پزشک یا پیراپزشک
 2. سابقه عدم خسارت و سابقه طبابت
 3. رزیدنت پزشکی و دانشجوی پیراپزشکی
 4. پوشش افزایش مبلغ دیه جاری مندرج در بیمه‌نامه

نکته: دستیاران پزشک، پرستاران و … که به دستور پزشک اقدام به مداوای بیماران می‌کنند، تحت پوشش بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان قرار می‌گیرند.

انواع تخصص و محل فعالیت پزشک یا پیراپزشک بیمه دانا

شرکت‌های بیمه بر اساس طبقه‎بندی تخصص و گرایش‎های مختلف پزشکان و پیراپزشکان، نرخ حق بیمه را محاسبه می‎کنند. این طبقه‎بندی عبارت است از:

    الف) طبقهبندی پزشکان

 1. جراحان متخصص زنان و زایمان، جراحان عمومی، متخصصان بیهوشی و ارتوپد.
 2. جراحان متخصص قلب، مغز و اعصاب، چشم، ترمیمی، پلاستیک و ارولوژی.
 3. جراحان متخصص فک و صورت، گوش و حلق و بینی، دندان و لثه، پوست، اطفال و متخصصان پزشکی هسته‌ای.
 4. پزشکان متخصص غیر جراح و جراحانی که به دلایلی عمل جراحی انجام نمی‌دهند (مانند دندانپزشکان، پزشکان عمومی و متخصصین آندوسکوپی، رادیولوژی، میکروبیولوژی، آنکولوژی، فیزیوتراپی، داروسازی، طب اورژانس و طب سنتی)

ب) طبقه‌بندی پیراپزشکان:

 1. ماماهای شاغل در بیمارستان یا درمانگاه، دندانپزشکان تجربی و بهداشت دهان و دندان
 2. کارشناسان ارشد بیهوشی و تکنسین‌های بیهوشی، کارشناسان فیزیوتراپی، پرستاران و بهیاران شاغل در کلیه بخش‎های CCU و ICU و دیالیز، اورژانس، سوپروایزر بالینی، کاردرمانی، تکنسین فوریت‎های پزشکی، کارشناس پرستاری در بخش ارتوپدی، پرستار بخش شیمی درمانی.
 3. تکنسین‌های رادیولوژی، سی‌تی اسکن، MRI، کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، داروخانه و تکنسین‌های نوارنگاری و CSR، کمک بهیاران و کاردان مامایی، کارشناسان شنوایی سنجی، اپتومتریست، بهداشت خانواده و به ورز.
 4. ماماهایی که دارای مطب مستقل هستند.

خسارت بیمهنامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بیمه دانا

در صورتی‌که معالجه و یا اعمال جراحی در مدت اعتبار بیمه‌نامه صورت گرفته باشد، بیماران و ذوالحقوق آن‎ها می‎توانند حداکثر به مدت 4 سال از تاریخ انقضای بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان علیه پزشک و پیراپزشک مقصر شکایت کنند و کلیه دعواها در این مدت تحت پوشش این بیمه‌نامه است.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمهنامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بیمه دانا

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه‎نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان عبارتند از:

 1. اصل بیمه‎نامه
 2. مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی) زیان دیده
 3. اصل پرونده بیمارستانی
 4. کپی برابر با اصل برگه بازجویی
 5. کپی برابر اصل شکایت نامه بیمار
 6. کپی برابر اصل شکایت نامه وراث قانونی (در صورت فوت)
 7. کپی برابر اصل نظریه کمیسیون پزشکی
 8. گواهی پزشک معالج در خصوص نوع حادثه و خاتمه درمان
 9. رادیوگرافی اعضا آسیب دیده قبل و بعد از عمل جراحی
 10. اصل رای دادگاه

نتیجهگیری:

پزشکان و پیراپزشکان بسیار آموزش دیده و آماده درمان فوری هستند اما ممکن است گاهی اشتباهاتی در تشخیص درمان یا تجویز دارو داشته باشند که باعث صدمات جانی یا مالی شود. بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان خسارات جبران ناپذیری را در اثر قصور و یا غفلت به بار می‎آید را تحت پوشش قرار می‌دهد. خسارت‎های تحت پوشش بیمه‎نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان غرامت نقص عضو و غرامت فوت می‎باشد و مواردی مانند اقدامات خارج از تخصص، اقدامات غیرقانونی، بیهوشی خارج از مراکز مجاز، اقوام درجه یک، جراحی زیبایی و تشعشعات هسته‌ای تحت پوشش بیمه‎نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان قرار نمی‎گیرد.

کلمات کلیدی: بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بیمه دانا، غرامت نقص عضو، غرامت فوت.