مراکز تفریحی خدمات ارزشمندی را به مردم ارائه می‌کنند که به نفع کل جامعه است. خدمات مراکز تفریحی شامل فعالیت‌ های ورزشی، برنامه‌های بعد از مدرسه، گروه‌های اجتماعی برای سالمندان و آموزش حرفه‌ای هستند. مراکز تفریحی طیف وسیعی از کلاس‎ها و امکانات شامل کلاس‌های آموزشی حرفه‌ای یا ابتدایی، خدمات مشاوره حرفه‌ای، امکانات ورزشی مانند سالن‌های ورزشی، استخرهای شنا، زمین‌های تنیس یا راکتبال، یا اتاق‌های وزنه‌برداری را دارا می‎باشند. این مراکز توسط دولت و یا نهادهای غیردولتی اداره می‎شوند. برخی از آن‎ها به کل جامعه و برخی دیگر خدمات خود را به گروه‎های خاصی مانند کودکان یا سالمندان اختصاص می‎دهند. اگرچه شکی نیست که مراکز تفریحی نقش اساسی در جوامع مربوطه خود را دارند اما در مقابل طیف وسیعی از خطرات نیز آسیب پذیر هستند. شرایط خارج از کنترل مدیریت مراکز بوده و می‎تواند آنجا را با بار مالی غیرقابل حلی مواجه کند مگر اینکه مراکز تفریحی دارای بیمه‎نامه جامعی باشند. چه نوع بیمه نامه ‎ای ممکن است برای مراکز تفریحی مورد نیاز باشد تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها می‎توانند به نیازهای جوامع خود پاسخ دهند؟ حتی در صورتی‎که فاجعه‎ای رخ دهد.

بيمه ‎نامه مسئوليت مدني مديران مراکز تفريحي دانا برای مراکز تفريحي و گردشگري ‎ای که داراي مجوز و شناسنامه گردشگري در داخل و بيرون شهر هستند و مردم جهت بازديد ، تفريح و صــرف اوقات فراغت به اين مکان‎هاي مشــخص مراجعه مي‎کنند، تهیه و تنظیم شده است. در اين بيمه مســئوليت مدني مديران و کارکنان مجموعه‎هاي تفريحي در قبال مراجعه‎کنندگان تحت پوشـش قرار مي‌گيرد. به عبارت ديگر چنانچه در حين بازديد، استفاده و استراحت در اين مجموعه‎ها خسارات جاني به مراجعين وارد شده و مديران و کارکنان مراکز تفريحي و گردشگري مقصر شناخته شوند، خسارات وارده از محل اين بيمه‎ نامه قابل جبران مي‎ باشد. موضوع بيمه مســئوليت مدني بيمه‎ گزار در قبال اشــخاص ثالث، بدين معني که هرگاه در نتيجه فعل و يا ترک فعل بيمه ‎گزار در محل مورد بیمه خسـارات جاني به مراجعین وارد آيد و مسـئوليت بيمه‎ گزار توسط بيمه‎گر و در صورت لزوم توسط مراجع قضايي محرز گردد، بيمه‎ گر براساس مفاد و شرايط اين بيمه‎ نامه و حداکثر تا سقف تعهدات مندرج در بیمه‎ نامه خسارات وارده را جبران خواهد نمود.

استثنائات بيمه نامه مسئوليت مدني مديران مراکز تفريحي دانا

استثنائات بيمه ‎نامه مسئوليت مدني مديران مراکز تفريحي دانا عبارتند از:

 1. اگر بیمه‌ گزار در پاسخ به پرسش‌ های بیمه‌ گر به عمد از اظهار مطلبی خودداری نماید و یا به عمد بر خلاف واقع اظهاری بنماید بیمه‌ نامه باطل خواهد بود ولو مطلبی که کتمان شده یا بر خلاف واقع اظهار شده است هیچگونه تأثیری در وقوع حادثه نداشته باشد در نتیجه نه فقط وجوه پرداختی بیمه‌ گزار به وی مسترد نخواهد شد بلکه بیمه‌ گر می‌تواند اقساط حق‌بیمه را که تا آن تاریخ عقب افتاده است نیز از بیمه‌ گزار مطالبه نماید.
 2. خسارات ناشي از غرق شدگي، اسـتفاده از قايق‎ها، وسـايل بازي منصـوبه، سالن ورزشي، باغ وحش و استخر و حوضچه پارک تحت پوشش نيست مگر اينکه بيمه‎ گر هنگام صدور بيمه نامه توافق ديگري کرده و در شرايط خصوصي بيمه‎ نامه قيد نمايد.
 3. بيمه‎ گزار موظف اسـت ضـمن رعايت موارد ايمني متناسـب با موضوع فعاليت در نقاط حادثه خيز مجموعه، نسبت به اجراي تمهيدات ايمني (از جمله نصب تابلوي هشدار و نصب حفاظ و …) اقدام نمايد.

مدارک اعلام خسارت بیمه نامه مسئولیت مدني مدیران مراکز تفریحی دانا

مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده خسارت بیمه مسئولیت مدنی مدیران مراکز تفریحی دانا عبارتند از:

 1. خسارت هزینه پزشکی
 • کپی مدارک شناسایی (کپی شناسنامه و کارت ملی)
 • گزارش رادیولوژی یا سی تی اسکن
 • برگ اورژانس و کلیه مدارک پزشکی از پذیرش تا ترخیص بیمار ممهور به مهر مرکز درمانی
 • اصل صورتحساب بیمارستان و اصل کلیه فاکتور داروها و لوازم مصرفی معتبر مربوط به هزینه‎های درمانی ممهور به مهر مرکز درمانی
 1. خسارت نقص عضو
 • کپی مدارک شناسایی (کپی شناسنامه و کارت ملی)
 • شرح کامل حادثه همراه با تکمیل فرم اعلام حادثه
 • درخواست کتبی بیمه گزار در خصوص پرداخت دیه نقص عضو
 • اصل و یا کپی برابر اصل شده گزارش پزشکی قانونی دایر بر تشخیص علت حادثه و در صد نقص عضو
 • اصل رای صادره از مراجع قضایی
 • اصل و یا کپی برابر اصل شده گزارش تنظیمی توسط مقامات انتظامی در خصوص وقوع حادثه
 1. خسارت فوت
 • گزارش پزشکی قانونی دایر بر تشخیص علت فوت
 • گواهی فوت صادره پزشکی قانونی یا ثبت احوال
 • گزارش معاینه جسد
 • برگه اورژانس و صورتحساب بیمارستان
 • جواز دفن
 • رای دادگاه (در صورت خرید این پوشش، نیازی به رای دادگاه نمی‎باشد)
 • گواهی انحصار وراثت نامحدود به منظور مشخص شدن سهم هریک از وراث

کپی برابر اصل شناسنامه ابطالی و کارت ملی فوت شده و وراث قانونی متوفی

نتیجهگیری

مراکز تفریحی خدمات ارزشمندی را به مردم ارائه می‌کنند که به نفع کل جامعه است. شکی نیست که مراکز تفریحی نقش اساسی در جوامع مربوطه خود را دارند اما در مقابل طیف وسیعی از خطرات نیز آسیب پذیر هستند. بيمه‎ نامه مسئوليت مدني مديران مراکز تفريحي دانا برای مراکز تفريحي و گردشگري‎ای که داراي مجوز و شناسنامه گردشگري در داخل و بيرون شهر هستند تهیه و تنظیم شده است. به این منظور که چنانچه در حين بازديد، استفاده و استراحت در اين مجموعه ‎ها خسارات جاني به مراجعين وارد شده و مديران و کارکنان مراکز تفريحي و گردشگري مقصر شناخته شوند، خسارات وارده از محل اين بيمه‎نامه جبران خواهد شد.

کلمات کلیدی: بيمهنامه مسئوليت مدني مديران مراکز تفريحي، بيمهنامه مسئوليت مدني مديران مراکز تفريحي دانا، بیمهنامه مسئولیت، بیمه مسئولیت دانا، بیمه دانا.