خدمات بیمه دانا

بیمه هواپیما بیمه دانا :

پوشش بیمه ای جهت جبران خسارت های مالی به بدنه هواپیما و خسارت مالی و جانی به اشخاص ثالث منجمله مسافرین ناشی از حوادث است  .

با توجه حوادث متعدد و زیان های هنگفت صنعت هوایی کشورها این نمایندگی بیمه دانا در سعادت آباد، برای آگاهی هر چه بیشتر شما عزیزان در این زمینه این مقاله را با عنوان بیمه  هواپیما جهت بررسی خطرات و پوششهای بیمه مربوطه که از طریق این نمایندگی بیمه دانا ارائه می گردد به شرح ذیل معرفی می نماید  .

امروزه نقش صنعت بیمه در  صنعت حمل و نقل هوائی بسیار حائز اهمیت است. افزایش تعداد پروازهای هوائی جهت جابه جائی افراد و نقل و انتقالات تجاری و انواع بار باعث رشد سریع صنعت بیمه در این حوزه گردیده است. ارائه پوشش بیمه ای از همان آغاز کار و با توجه به تمرکز خطر و سرمایه های انبوهی که در این رشته وجود داشت، بسیاری از بیمه گران را واداشت تا در بدو فعالیت خود اقدام به تشکیل صندوق های مشترک هواپیمائی نمایند تا بیمه گران و کارشناسان متخصص و تکنیکی، در این رشته بتوانند خدمات مورد نیاز بازار را ارائه دهند. متقاضیان بیمه  هواپیما با تعداد محدودی هواپیما سر و کار دارد و در صورت بروز حادثه برای هر فروند هواپیما، بدلیل تجمع سرمايه اعم از مسئولیت، بدنه، مسافر، بار و خدمه میزان خسارت به حدی بالا می رود که معمولا از دید بیمه گر به عنوان خطرات فاجعه بار تلقی می شود. با توجه به این موضوع اهمیت و ارزش بيمه هواپیما  بيش از پیش آشکار می شود.

تاریخچه بیمه نامه هواپیما

اولین بار این واژه در سال 1911 در لویدز لندن مطرح شد،  اما  عمر آن کوتاه بود و یکسال پس از آن این مسئله ملغی اعلام شده و دلیل آن این بود که سطح خسارت ها بسیار بالا  و هزینه های سرسام آوری را برای شرکت بیمه به  دنبال داشت. در همین حین سقوط چندین هواپیما به علت هوای نامساعد باعث تشدید لغو این رویداد شد.

یکی دیگر از علل عدم پذیرش بیمه نامه هواپیما از سوی جامعه، نبود یک قانون مشخص و مدون در ارتباط با پدیده ی حمل مسافر و حمل و نقل هوایی بود که در نتیجه حیطه ی مسئولیتی فعالان و حمل کنندگان خطوط هوایی مشخص نبود.

بیمه هواپیما تا سال 1929 به تعویق افتاد تا  در این سال کنوانسیونی در شهر ورشو لهستان برگزار شد که به همین نام نیز مشهور است. در واقع هدف از تدوین این کنوانسیون ایجاد چارچوب و قوانین مربوط به شرکت های حمل و نقل هوایی بود که  این اصول مدون، مسئولیت این شرکت ها در رابطه با حمل مسافران و همچنین توشه و بار متعلق به آن ها را تشریح می کرد. در حال حاضر بزرگ ترین بازار صدور بیمه نامه هواپیمایی درجهان تحت اختیار  بازار صدور بیمه های هواپیمایی در لندن است.

سابقه خسارت هواپیمایی در طول تاریخ

این حادثه هولناک در 27 مارس 1977  در جزیره نتریف( Tenerife) کشور اسپانیا اتفاق افتاد.در این حادثه، دو فروند هواپیمای بوئینگ 747 بر روی باند فرودگاه “لوس رادوس” که امروزه به فرودگاه تنریف شمالی مشهور است، واقع در کشور اسپانیا بهم برخورد کرده و خسارت جانی بسیار بزرگی یعنی کشته شدن 583 نفر را منجر گردید.

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

فاجعه تنریف صحنه برخورد دو هواپیمای بوئینگ    747(KLM4805,Pan Amercan1736)   به جهت روشن شدن تصویر مه موجود در هوا توسط کامپیوتر محو شده است.

این نمایندگی بیمه دانا با یادآوری  این قبیل اتفاقات ماهیت بسیار فاجعه آمیز حوادث هواپیمایی را یادآوری نموده و نشان می دهد  هیچ شرکت بیمه ای به تنهایی  توان این را ندارد که تمام ریسک بالای یک حادثه بزرگ هوایی را  بر عهده بگیرد.

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

با وجود افزایش استانداردها و کنترل و بازرسی ها جهت جلوگیری از اینگونه حوادث ، گه گاهی خبرهای از وقوع حوادث کوچک و بزرگ هوایی که عواقب هولناکی دارد به گوش می رسد و در هر صورت وقوع یک حادثه ی هوایی به طور حتم خسارات مالی و جانی عظیم و جبران ناپذیری را به دنبال خواهند داشت که جبران آن نیازمند توان مالی بالای کشورها و صنایع هوایی و بیمه است .

پرنده هایی که  می تواند تحت پوشش بیمه هوایی بیمه دانا قرار داد کدام هستند :

پرنده هایی که می تواند تحت پوشش بیمه دانا قرار گیرند عبارتند از انواع هواپیما، هیلکوپتر، وسایل پرنده سبک و فوق سبک همچنین کایت، گلایدر، پاراگلایدرو غیره را در بر می گیرد که استفاده آنها می تواند حمل مسافر، تفریحی، آموزشی و نظامی و غیره باشد .

طبقه بندی پرنده ها برمبنای نوع و کاربرد :

بدیهی است که عمده ترین تقسیم پرنده ها  به دو دسته نظامی و غیر نظامی است .

پرنده های نظامی :

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

گرومن اف-۱۴ تام‌کت

برخی افراد این تصور را دارند که هواپیما های جنگی به پرنده هایی اطلاق می شود که به صورت مستقیم در جنگ در گیر هستند. برخلاف انتظار این افراد، هواپیما های نظامی شامل هواپیما ها و بالگردهای کمکی است که عملیات های جنگی را پشتیبانی می کنند هم است .

هواپیما ها و پرنده های نظامی نیز خود شامل دسته بندی هستند که عبارتست از هواپیما های جنگی و بمب افکن ها که هر کدام فعالیت خاص خود را دارند.این دسته ها نیز شامل انواع مختلفی مانند آفند ها وجنگنده های بمب افکن می باشد. پرنده هایی نیز هستند که در بین این دسته بندی قرار می گیرند که جنگنده – بالگردها نمونه ای از آن است.

پرنده های پشتیبانی وظایفی نظیر گشت، شناسایی، نجات، اکتشاف، تحقیق، ترابری و تانکر و از این قبیل موارد را بر عهده دارند.

پرندگان غیر نظامی :

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

بوئنیگ 737

این دسته از هواپیما ها را با دسته بندی بازرگانی و عمومی می شناسند. البته در بیشتر مواقع این دو گروه با هم تداخل پیدا می کنند.

پرندگان بازرگانی

پرندگان یا هواپیما های بازرگانی به انواعی اطلاق می شود که معمولا برای پروازهای برنامه ریزی شده حمل و نقل مسافرین و بارها مورد استفاده قرار می گیرند. بزرگترین و مشهور ترین نمونه پرندگان بازرگانی Airliner هستند که در این حیطه به فعالیت مشغول هستند.

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

برش عرضی جهت مقایسه ایرباس و بوئئینگ جهت حمل بار و مسافر

دسته ای از هواپیما های مسافر بری وجود دارند که برای کارهای خاص در نظر گرفته شده، مطمئنا این نوع که در ادامه به معرفی آن می پردازیم از لحاظ صدور بیمه نامه بسیار وضعیت حساسی دارد.

ما در دنیا شاهد این هستیم که هواپیماهای مسافربری غول پیکر در برخی مواقع برای جا به جایی افراد خاص یا مقامات اختصاص یافته که به این نوع هواپیماها VIP می گویند.

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

بوئینگ 747SP هواپیمای سلطنتی کشور بحرین

پرنده های عمومی

هواپیما های عمومی از لحاظ گروه بندی بسیار متنوع عمل کرده و زیر مجموعه ی پر تعدادی از هواپیماهای بازرگانی و خصوصی را در بر می گیرد.

این زیر مجموعه شامل جت های بازرگانی Bizjets، هواپیماهای آموزشی، آماتورها، آتش نشانی، پزشکی (Medevac)، مسابقه ای و همچنین حمل و نقل کالا و غیره است.

خصوصیات هواپیماهای خصوصی بدین شرح است. هواپیما ها در این دسته معمولا سبک و کم سرنشین هستند.حوزه ی کاری آن ها می تواند تجاری یا تفریحی باشد، هواپیما در اینجا یا در تملک خلبان است یا اجاره کرده است.

هواپیما های بازرگانی از لحاظ کاربردی دامنه ی وسیعی دارند وظایف آن بسیار گسترده و متنوع است به عنوان مثال در مواردی مانند بازرسی لوله، آموزش، حمل بار و مسافر، سم پاشی مزارع، خدمات پزشکی و کمک رسانی را پوشش می دهد.

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

یک بیمارستان هوایی-Airbus 310MRTT

 

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

بالگرد از نمونه بالگرد هایی که در شرکت بیمه دانا بیمه گردیده است_Allouette III

هواپیما های آموزشی

پرنده های تفریحی ( شامل انواع بالن ها، گلایدرها، پارا گلایدرها و …)

بیمه دانا به دارندگان پرندگان تفریحی توصیه می کند که در زمینه بیمه این وسایل دقت لازم را مبذول نمایند.

پرنده های مدل

نقش صنایع هوایی در زندگی امروز غیر قابل انکار است. صنایع هوایی در اموری مانند حمل و نقل مسافرین، حمل و نقل کالا، امور تحقیقاتی، تجسسی و کمک رسانی و غیره تاثیر بسزایی بر زندگی ما گذارده اند .

صنایع هوایی به دلیل سرعت بالا و پوشش دادن وسعت محدوده ی نظارت (خصوصا در مسائل تحقیقاتی و تجسسی) از درجه ی اهمیت بالایی برای انسان ها برخوردار است.

نکته مهم و کلیدی در این جا این است که در صنعت هوایی خطرات زیادی وجود دارد که وسایل پرواز، سرنشینان آن ها، اشخاص ثالث، اموال و تجهیزات و تاسیساتی که در منطقه ی فعالیت آن ها حضور دارد را مورد تهدید قرار می دهد.

لازم به ذکر است که یادآوری کنیم ریسک های منجر به حوادث در صنعت هوایی با توجه به پیشرفت هایی که امروزه در تکنولوژی ساخت و عملکرد وسایل پروازی همچنین وجود الزامات، قوانین و استاندارد هایی که به صورت بین المللی و در قالب بازرسی های دوره ای، اتقاق می افتد تا حدود زیادی کاهش یافته است .

اما باید بدانیم که بروز حوادث امری اجتناب ناپذیر است، درصورت وقوع مسلما خسارات مالی و جانی عظیمی به بار می آورد. برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی می توانیم با رعایت استاندارد های بین المللی که در رابطه با ایمنی تعیین شده است، درصد بروز خطرات احتمالی را تا حد زیادی کاهش بدهیم.

این  نمایندگی بیمه دانا  قصد دارد شما را با اشاعه و الزام فرهنگ بیمه در این زمینه آشنا کرده، اشاعه ی این امر باعث شده تا بستر مناسبی برای شناخت فرهنگ بیمه ای ایجاد شود .

این شرکت با در اختیار داشتن کارشناسان مجرب و متخصص و تجربه بالا در زمینه بیمه می تواند پوشش بیمه ای را در حالت های زیر اجرا کند:

انواع پوشش بیمه های پرنده ها :

 • بیمه اموال
 • بیمه حوادث مسافرین
 • بیمه سرنشینان و خدمه
 • بیمه فقدان گواهی پرواز خلبان و کمک خلبان همچنین مهندسین پرواز

انواع بیمه نامه های پرنده ها :

1. بیمه اموال

انواع پوشش های بیمه ای هواپیما در این زمینه عبارتند از :

 • تمام خطر بدنه – Hull All Risks
 • خسارت کلی بدنه Total Loss Only
 • شکست و خرابی قطعات Mechanical Breakdown
 • فرانشيز بدنه Hull Deductible
 • بيمه نوسانات ارزش مورد بيمه Residual Value
 • خسارت عدم النفعLoss of Use
 • قطعات یدکی هواپیما و تجهیزات آن مانند تجهیزات زمینی و بار. Spare Parts

ضمنا بقيه اموال مانند ساختمانها و اموال فرودگاه  که در ارتباط با بخش هوایی است به علت پوشش در بازارهایی غیر از بخش هوایی در این بخش مدنظر قرار نمی گیرند.

 

خطرات تحت پوشش بیمه نامه بدنه هواپیما بیمه دانا :

در بیمه نامه بدنه هواپیما شرکت بیمه دانا موظف است که خسارت، تلفات و هزینه های که بر اثر وقوع خطراتی که در بیمه نامه قید و تحت پوشش قرار گرفته است را پوشش دهد.

این خطرات در برگیرنده خسارت ها و هزینه های است که به علت فرود های اضطراری هواپیما، همچنین هزینه هایی که برای امداد و نجات هواپیما به وجود می آید، در کنار آن هزینه هایی که برای حمل و نقل و تعمیرات قطعات آسیب دیده و پاکسازی باند فرودگاه به وجود می آید است.

نکته ی قابل توجه در این امر این است که در زمینه بیمه بدنه استثنائاتی نیز وجود دارد.

استثنائات بیمه بدنه هواپیما عبارتند از:

 • استهلاک تدریجی بدین معنا که شکستگی و نقصی که به مرور در وسایل هواپیما به وجود می آید یا خسارت های تبعی که برای همان نقطه به وجود آمده .
 • استفاده و کاربرد به شکل غیر قانونی
 • جنگ، شورش، هواپیما ربایی و خطرات مشابه از این دست

 

بیمه نامه تجهیزات تجهیزات فرودگاهی:

براساس این بیمه کلیه تجهیزات فرودگاهی طبق ارزش و توافق در بیمه نامه تحت پوشش قرار می گیرند. این امر بر اساس ارزش تجهیزات صورت می گیرد.

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

ماشین آلات ، تجهیزات و لوازم یدکی فرودگاه

این موارد شامل موتور هواپیما، قطعات یدکی در رابطه با آن و وسایلی که در کارگاه ها قرار دارد ، دستگاه های حمل و نقل زمینی و کامپیوتری همچنین دستگاه های اطفاء حریق و اقلام تجاری و مواد غذایی است.

2. بیمه مسئولیت هواپیما :

مسئولیت خسارت وارده به اموال و یا افراد خارج از هواپیما، داخل هواپیما و یا اشياء و افرادی که از داخل هواپیما سقوط می کنند . امروزه معمولا شرکتهای هواپیمایی تنها یک بیمه نامه جهت پوشش ریسک تمامی مسئولیت های ناشی از فعالیت های هوایی خود تهیه می نمایند. پوشش های مسئولیت بطور معمول در کنار بیمه نامه تمام خطر بدنه در یک بیمه نامه و با همان بيمه گران و تحت عنوان بیمه نامه ” بدنه و مسئولیت ” تهیه می گردند.

یک شرکت هواپیمایی که هواپیماهایش بین شهرهای بزرگ بین المللی فعالیت می نمایند با پتانسیل خسارات مسئولیت بسیار بزرگی روبرو است به طور مثال حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در آمریکا می باشد که در اثر برخورد دو هواپیما به برج های دوقلو تجارت جهانی نیویورک بیش از ۳۰۰۰ نفر کشته و میلیاردها دلار خسارت بر جای گذاشت.

هواپیمای درحال انجام فعالیت نه تنها می تواند موجب خسارات جانی (مصدومیت و یا فوت) و یا خسارات و صدمات مالی در داخل و یا خارج هواپیما گردند، بلکه صرف در اختیار گرفتن و یا انجام عملیات با یک هواپیما مسئولیت ها و الزامات قانونی خاص خود را به همراه خواهد داشت. این خطرات را می توان ” مسئولیت های هواپیما ” نامید و آنرا به دو بخش عمده تقسیم نمود:

 • مسئولیت در قبال مسافرین، بار همراه، بار تجاری و محمولات پستی .
 • مسئولیت در قبال شخص ثالث

بیمه مسئولیت هوایی شامل موارد ذیل است:

 • بیمه مسئولیت قانونی شرکت هوایی در قبال مسافر، شامل صدمات و اتفاقات هنگام حضور در هواپیما و پیاده شدن است.

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

 • بیمه حمل و نقل مسئولیت متصدی هوایی عبارتند از:

بیمه مسئولیت قانونی بار مسافران که بر اساس کنوانسیون بین الملی تحت پوشش قرار می گیرد.

بیمه مسئولیت قانونی به اشخاص ثالث اعم از جانی و مالی

بیمه مسئولیت قانونی بیمه گذار در مقابل کالاهای حمل شده با هواپیما

بیمه مسئولیت ناشی از جنگ

 

 • بیمه مسئولیت خدمات زمینی:

کنترل ترافیک و آشیانه

جابه جایی مسافر و بار

تامین سوخت وغذا

تجهیزات و نگهداری هواپیما

یدک کشیدن هواپیما

آتش نشانی و امداد فرودگاهی

3. بیمه نامه حوادث سرنشین

شامل حضور مسافر در هواپیما و زمان پیاده شدن است.

4. بیمه فقدان گواهی نامه پرواز خلبان

بیمه نامه فقدان گواهی پرواز بيمه نامه ای است که جهت پوشش خلبانان، کمک خلبانان و مهندسین پرواز در یک شرکت هواپیمایی طراحی گردیده است. این گروه از کارکنان یک شرکت هواپیمایی پس از گذراندن دوره های آموزشی تئوری و عملی بلندمدت موفق به اخذ گواهینامه های پروازی می گردند، اما این گواهینامه ها شرط لازم و کافی برای انجام عملیات پروازی ایشان نمی باشد چراکه علاوه براین گواهینامه ها می باید از نظر جسمی، روحی و روانی نیز در شرایط مطلوب قرار داشته باشند. به همین دلیل پس از گذراندن آزمایشات پزشکی لازم گواهینامه پزشکی صادر شده و از این به بعد مجاز به انجام عملیات پروازی خواهند بود. نظر به حساسیت بسیار بالا و رعایت ایمنی پرواز در حد اعلاء، چنانچه خلبان، کمک خلبان و یا مهندس پرواز از نظر شرایط جسمی و روحی به دلیل بیماری و یا صدمات جسمی در شرایط مناسبی قرار نداشته باشد، گواهینامه ایشان بطور موقت و یا دائم تعلیق می گردد، بدین ترتیب که در صورت بروز بیماری، در طول مدت درمان ایشان مجاز به پرواز نخواهند بود و اگر پزشکان هوایی تشخیص دهند که بیماری ایشان قابل درمان بطور کامل نمی باشد، برای همیشه از انجام عملیات پروازی معاف می گردند. معافیت دائم و یا موقت آنها به مثابه از دست دادن منافع آتی متصور ،در صورت وجود گواهینامه می باشد چراکه برای یک خلبان عمده بخش درآمدی از محل انجام پرواز و مزایای حقوقی ناشی از آن است .لذا پوشش بیمه نامه فقدان گواهی پرواز جبران کننده خسارات آتی وارد به ایشان در نتیجه از دست دادن گواهینامه پروازی ایشان است . بنابراین از آنجاییکه حساسیت و استرس کاری این بخش بسیار است، ایجاد اطمینان خاطر برای آنها از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و شاید به همین دلیل است که اغلب شرکتهای هواپیمایی ترجیح می دهند با پرداخت تمام و یا بخشی از حق بیمه نسبت به اخذ این پوشش برای کادر پروازی خود اقدام کنند .

فرآیند صدور بیمه هواپیما  به چه صورت است :

ابتدا می بایست پرسش نامه توسط بیمه گذار تکمیل گردد در ادامه و پس از اینکه مراحل ارزیابی ریسک ،توسط کارشناس با هماهنگی اداره صدور بیمه های خاص مهندسی انجام گردید باید نرخ نهایی شده رو به بیمه گذار اعلام کند.

درصورتی که بیمه گذار موافقت خود را با نرخ اعلامی و سایر شرایط اعلام کرد ،توسط کارشناس متخصص و به همراهی کارشناس شعبه بازدید صورت می گیرد.

بيمه گر پس از ارزیابی خطر و میزان ریسک آن، خطر را یا نمی پذیرد و یا در صورت پذیرفتن آن، نرخ و شرایط تعیین میکند و بیمه نامه موقت (Slip) صادر می کند که به امضاء طرفین میرسد.

در مرحله پایانی ،بیمه نامه با ارزیابی ریسک و در صورت مناسب بودن میزان آن صادر می گردد.لازم به ذکر است که مدارک مورد نیازی که می بایست از بیمه گذار اخذ گردد ،پرسشنامه تکمیل شده و همچنین گواهی نامه ثبت می باشد.

سوالات متدوال در زمینه بیمه هواپیما و پرنده ها :

انواع بیمه نامه هواپیما ، هلیکوپتر و انواع پرنده ها کدام است  ؟

 • بیمه بدنه؛
 • بیمه مسئوليت قانوني شخص ثالث؛
 • بیمه مسئوليت مسافر؛
 • بیمه حوادث سرنشين؛
 • بیمه فقدان گواهي پرواز خلبانان؛
 • بیمه فرانشيزبدنه؛
 • بیمه مسئوليت جنگ؛
 • بیمه مسئوليت عمومي؛
 • بیمه لوازم يدكي؛
 • بیمه فرانشيز بار همراه مسافر.

پوشــشهاي بيمه نامه بدنه هواپيما کدام است :

یکی از مهمترین انواع پوشش بیمه هایی بیمه دانا بیمه بدنه هواپیما نام دارد که انواع پوششهای آن بيمه نامه به شرح ذیل است.

 • آسيب ديدگي هواپيما براثر وقوع خطرات مشمول بيمه؛
 • هزينه مربوط به فرود اضطراري هواپيما؛
 • هزينه هاي امداد و نجات هواپيما؛
 • هزينه هاي پاكسازي باند فرودگاه؛
 • هزينه حمل ونقل لاشه و تعمير و تعويض قطعات آسيب ديده.

چـه پوشـشهايي در بیمه پرنده ها اجبـاري و چـه پوشـشهايي اختياري اسـت؟

بيمه مسئوليت شخص ثالث، مسافرو حوادث سرنشين اجباري و ساير پوششها  اختياري است .

بیمه نامه خسارت کلی Total Loss در بیمه بدنه هواپیما هلیکوپتر و انواع پرنده ها چیست ؟

یکی از مسائل مهمی که در بیمه نامه هوائی مطرح می شود خطر خسارت کلی میباشد و در اکثر موارد کل سرمایه بیمه گذار از دست می رود. جبران خسارت در این مسئله زمانی اتفاق خواهد افتاد که هواپیما یا وسیله  نقلیه هوایی  در اثر حادثه ی رخداده به طور کامل از بین رفته و دچار خسارت کلی باشد. ممکن است این خسارات به شکل کلی و واقعی یا خسارت فرضی باشد.

بـراي بيمه نمـودن هواپيمـا و انواع پرنده چـه مداركـي مـورد نياز اسـت؟

 • درخواست كتبي بيمه گذار از طریق تكميل فرم پيشنهاد؛
 • پاسخ به ساير سؤالات تكميلي بيمه گر.
 • انجام بازدید و کارشناسی بیمه گر .

برای ارائه چه خدمات بیمه هواپیما در بیمه دانا بازديـد كارشـناس از وسـيله پرنـده الزامـي اسـت؟

در مواقعي كه بيمه گذار اقدام به خريد پوشش بيمه بدنه مينمايد و همچنين در كليه خسارتها.

پوشـش زمينگيـري هواپيما چگونه اسـت و چه شـرايطي دارد؟

درصورتيكه هواپيما به دلايلي عمليات پروازي نداشته باشد ،با توجه به پوشش بیمه بدنه هواپیما می توان آن را در قبال خطرات روی زمین با دریافت بخشی از حق بیمه تحت پوشش قرار داد.

کدام پوشش های بیمه هواپیما در بیمه دانا فرانشـيز از خسـارت پرداختي كسر نميگردد؟

در بيمه هاي مسئوليت شخص ثالث، مسافر و معمولا حوادث سرنشين.

اگـر وسـيله پرنـده بـه ارزش واقعـي خـود بيمه نشـود، در هنگام وقوع خسـارت، پرداخت خسارت آن بـه چه صـورت خواهـد بود؟

اگـر وسـيله پرنـده كمتـر از ارزش واقعـي بيمـه شـود بـر اسـاس مـاده 10 قانـون بيمـه (قاعـده نسـبي) اعمـال ميگـردد و اگـر وسـيله پرنـده بيشـتر از ارزش واقعـي بيمـه شـده و در نتيجـه خواسـت و عمد بيمه گذار باشـد، هيچگونـه خسـارتي پرداخـت نميگـردد.

چگونه بیمه گران خسارت های هنگفت بیمه هواپیما را جبران می نمایند ؟

در بیمه نامه های هواپیما بیمه گر علاوه بر پرداخت خسارت وارده بر بدنه هواپیما، باید خسارت سرنشین، شخص ثالث و… را هم بپردازد. در صنعت بیمه زمانی که سرمایه مورد بیمه مقدار قابل توجهی باشد، در صورت بروز خطر میتواند خسارت گزافی را بدنبال داشته باشد. در اینجا این خطرات باید بین بیمه گران متعدد به صورت  مشترک تقسیم شود و شرکت بیمه صادر کننده بیمه نامه  با تقسیم حق بیمه بین بیمه گران صرفا جبران بخشی از  تعهد خسارت را به عهده می گیرد  و خسارت بین شرکت های بیمه ای داخلی و خارجی تقسیم می گردد که عموما به دو صورت رایج یا اخذ پوشش اتکایی یا صدور بیمه نامه های کنسرسیومی انجام می پذیرد .

نقش نمایندگی های بیمه دانا در صدور بیمه هواپیما چیست ؟

از جمله کسانی که در زمینه بیمه هواپیما فعالیت میکنند، نمایندگان  بیمه دانا  هستند که باید ضمن داشتن اطاعات فنی در مورد بیمه، به شناخت شرایط بیمه بپردازند  و با توجه به میزان ریسک و خطر موجود، در هدایت شرکت بیمه دانا در رابطه با اخذ پوشش اتکائی و انتخاب  بیمه گر اتکایی یا ایجاد کنسرسیومی از شرکت های بیمه که در مقایسه با سایر بیمه گران، تخصص و ظرفیت بالاتری دارد را پیشنهاد نماید  و شرایط مناسبی را به دارندگان وسائل نقلیه هوائی منجمله فرودگاه ها ، خلبان ها و غیره ارائه نمایند .

لازم به یادآوری است این نمایندگی بیمه دانا در سعادت آباد با تجربه بیش از 18 سال فعالیت بیمه ای و کسب مقام طلایی بین نمایندگان بیمه دانا و دومین نماینده بخش غرب تهران و کارشناسانی پر سابقه و متخصص آمادگی ارائه هرگونه مشاوره ای بیمه در این زمینه و پوششهای سنگین بیمه ای را دارد .

در چه مواقعي بيمه گر ميتواند بيمه نامه را فسخ نمايد؟

 • عـدم پرداخـت حق بيمه يا اقسـاط آن در سررسـيدهاي مقـرر و بعـد از اعـلام كتبـي بـه بيمه گـذار و تعييـن ضرب العجـل؛
 • تحريـم بيمه گـذار توسـط مقامـات دولتـي يـا مراجـع قضايـي؛
 • اثبات خلافكاري و هر گونه قصور در شرايط بيمه نامه.

جهت افزایش ضریب ایمنی سفرهای هوائی و جلوگیری از اتلاف سرمایه های ملی و صدمه زدن به جان و مال مسافرین و اشخاص ثالث در قراردهای بیمه هواپیما، اصول بیمه ای باید به درستی و صحت رعایت گردد و در غیر این صورت قرارداد بیمه از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

آيـا در مواقعيكـه هواپيمـا به دليـل نقـص فنـي يـا خسـارت زمينگير بـوده و قابل اسـتفاده نميباشـد، ميتـوان ضـرر و زيـان عـدم بهرهبـرداري از آن را از طريـق بيمهنامه بدنـه جبـران نمود؟

خيـر، در چنيـن شـرايطي تنهـا بـا خريـد بيمه نامـه عـدم نفع  ميتـوان ضـرروزيـان مربوطه را جبـران نمود.

بيمه گـذار چـه شـرايط و تغييراتـي را در بیمه هواپيمـا و بـه چـه صـورت بايـد بـه اطلاع بيمه گـر برسـاند؟

بيمه گـذار موظـف اسـت هـر گونـه تغييراتـي اعـم از حـذف واضافـه شـدن هواپيمـا  (در مواردی که بیمه نامه در غالب قرارداد ارائه می گردد) ،زمينگير و پروازي شـدن ، افزایش یا کاهش ارزش پرنده و سـايرمـواردي كـه تأثيـرمعنـي داري بـرروي ريسـك تحـت پوشـش دارد را حداكثـر ظـرف مدت 72 سـاعت به صـورت كتبـي بـه اطـلاع بيمه گـر برسـاند.

آیا میتوان فرانشیز بیمه بدنه هواپیما ، هلیکوپتر و انواع پرنده (Hull Deductible) را حذف یا کاهش داد :

با توجه به اینکه در برخی موارد مربوط به فرانشیز که توسط شرکت های بیمه در نظر گرفته می شود بالا است. بیمه گذار می تواند با پرداخت هزینه اضافه   فرانشیز را تحت پوشش بیمه قرار دهد.

آیا می توان استثنائاتی همچون خطر جنگ( Hull War) را تحت پوشش بیمه هواپیما و هلیکوپتر قرار داد؟

طبق شرایط بیمه گران موارد استثنائی در امر بیمه نامه بدنه هواپیما  وجود دارد که شامل خسارت های ناشی از جنگ، عملیات های تروریستی و مواردی از این دست را شامل می شود و بیمه دانا با دریافت حق بیمه اضافی از  بیمه گذاران  برخی از این  استثنائات  را تحت پوشش قرار می دهد .

عوامل مؤثر بر نرخ حق بیمه بیمه هواپیما چیست :

در زمان نرخ گذاری بیمه ناوگان های هوائی تجاری باید عوامل زیر را به دقت مورد توجه قرار داد: :

 • نوع و ارزش هواپیما
 • تجارت خلبانان و خدمه پروازی و تجارب گذشته آنان
 • منطقه جغرافیائی که هواپیماها در آن پرواز میکنند
 • امکانات فنی و الکترونیکی و تجهیزات موجود در باندها و فرودگاه هائی که مرتبا مورد استفاده هواپیماها قرار می گیرد.
 • نحوه استفاده و کاربرد هواپیماها
 • مؤسسه یا شرکتی که کار تعمیرات، سرویس و نگهداری را انجام می دهد؛ به خصوص برای خطوط هوائی نه چندان بزرگ که کار تعمیر و نگهداری هواپیماهای خود را به سایر مؤسسات واگذار می نمایند.
 • مهم تر از همه؛ تجارب و سوابق سرگروه پرواز میباشد که مسئول آموزش و نظم خطوط هوائی بوده و نقش بسیار مهم و حساسی را در بهبود و یا بدتر شدن سوابق خسارتی ایفا خواهد کرد.

خطرات ناشی از جنگ بیمه هواپیمایی تحت پوشش بیمه دانا چه مواردی را شامل می شود ؟

 • جنگ که شامل جنگ های داخلی و خارجی و اعلام نشده است
 • استفاده از سلاح هسته ای
 • اعتصاب، آشوب، شورش های کارگری
 • عملیات های خرابکارانه
 • توقیف، ملی سازی مصادره یا اعمالی از این قبیل که توسط دولت ها اتفاق می افتد
 • عملیات تروریستی یا سیاسی
 • سرقت کلی، تصرف غیر قانونی یا تحت کنترل گرفتن بالگرد و هواپیما و خدمه ی آن

 

بیمه دانا در سعادت آباد،نمایندگی آریا مشاوران حامی در پایان این مقاله ضمن آرزوی بهترین لحظات، امیدوار است که با در اختیار قرار دادن اطلاعات مناسب و کافی برای شما عزیزان بتواند بهترین و مناسب ترین انواع بیمه نامه ها را معرفی و در اختیارتان قرار دهد و مانند تمامی این 17 سال فعالیت در راستای خدمت رسانی و پشتیبانی از حقوق شما گام های هر چند کوچک اما مثبت بردارد.

فرم پیشنهاد بیمه هواپیما ، هلیکوپتر و انواع پرنده

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

 

نمونه ای از چک لیست های مورد استفاده در بازدید بیمه هواپیما را در ذیل مشاهده می کنیم:

بیمه هواپیما - خدمات بیمه دانا

تماس با ما

 


منابع :

 • جزوه آموزش بیمه هواپیما بیمه دانا – مدیریت بیمه های مهندسی و خاص بیمه دانا
 • پایان نامه کارشناسی ارشد ، بررسی عوامل موثر بر بیمه های هواپیما – خانم راضیه گلستانی
 • وب سایت نمایندگی بیمه دانا سعادت آباد
 • کارشناسان فنی بیمه دانا
 • کارشناسان فنی نمایندگی بیمه دانا سعادت آباد