مبلغ دیه

در روزهای آغازین هر سال،یکی از سوال برانگیز ترین مسائل مربوط به بیمه که ذهن همه ما را به آن مشغول می کند نرخ جدید حق بیمه و مبلغ دیه در سال پیش رو است. سوالاتی که البته در این روزها به دلیل شیوع بیماری کرونا و به دنبال آن تضعیف وضعیت اقتصادی جامعه حتما با فکرمشغولی و ابهامات بیشتری همراه خواهد بود.

ما به عنوان نمایندگی بیمه دانا در سعادت آباد، روزانه با حجم وسیعی از این سوالات روبه رو می شویم.

چرا مبلغ دیه در مقایسه با سالهای گذشته افزایش یافته است ؟

روزنامه دنیای اقتصاد(اسفند ماه 98) :

رئیس کل بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی درباره نرخ حق بیمه سال 99 اظهار داشت: با توجه به افزایش مبلغ دیه به میزان 22 درصد نسبت به سال 98 در صنعت بیمه سعی کردیم نرخ حق بیمه سال 99 را بدون سود و تنها با لحاظ 3 درصد هزینه های اداری، با توجه به مبلغ دیه اعلام شده از سوی قوه قضائیه حدود 25 درصد افزایش دهیم.

مقایسه مبلغ دیه در سال های اخیر برای بررسی چرایی افزایش آن

هرسال نرخ دیه در جلسه شورای عالی قضایی مطرح و تصویب می شود. مبلغ دیه در سال 99  به مبلغ 330 میلیون تومان برای ماه های عادی  و با اضافه شدن یک سوم این مبلغ در ماه های حرام به مبلغ 440 میلیون تومان می رسد. که این مبالغ نسبت به سال قبل افزایش 22 درصدی داشته است. تعهد خسارت مالی بیمه نامه ثالث برای امسال از مبلغ حداقلی 11 میلیون تومان شروع می شود و بعد از طی کردن رنج های متوسط مانند 30،40،50 و … به پوشش حداکثری 150 میلیون تومان می رسد که به  بیمه گذار این قدرت انتخاب را می دهد که هر یک از این تعهدات مالی را برگزیند.لازم به ذکر است که پوشش مالی سال گذشته از 9 میلیون تومان شروع و به تعهد حداکثری 80 میلیون تومان می رسید.تعهد سرنشین هم هر سال بر اساس مبلغ دیه در همان سال تعیین می شود.   ( تعهدات خسارت مالی و سرنشین  )

سوال هایی که ممکن است برای شما پیش آید :

کدام ماه ها حرام است ؟

چهار ماه قمری ذی القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب ماه‌های حرام هستند که مبلغ دیه در آن ها افزایش می یابد.

چرا دیه در ماه های حرام زیادتر است ؟

با توجه به احادیث آمده، می توان برداشت کرد برای حفظ حرمت ماه‌های حرام و در نتیجه آن وادار کردن مردم به دقت بیشتر در اعمال و رفتار خود جهت حفظ هر چه بیشتر امنیت اجتماعی، مبلغ دیه افزایش می یابد.

دیه زنان به چه صورت است ؟

در تبصره 2 ماده 4 قانون بیمه شخص ثالث آمده که دیه زیان دیدگان بدون لحاظ جنسیت و مذهب می بایست بصورت کامل و یکسان پرداخت گردد.

 

برای فهم هر چه بهتر و کامل تر این روند افزایش، نمودار 10 ساله نرخ دیه را برای شما ترسیم می کنیم.

مبلغ دیه

مبلغ دیه

  • قیمت ها برحسب میلیون تومان می باشد.

سوال دیگری که این  نمایندگی بیمه دانا در سعادت آباد در این مقاله به آن پاسخ خواهد داد عبارتند از :

 

تعهد بیمه نامه هایی که پیش از تغییر نرخ دیه (در سال 98) صادر شده  به چه صورتی است و آیا برای جبران خسارت زیان دیده تا سقف دیه سال 99 نیازی به دریافت الحاقیه داریم ؟

بر خلاف سنوات گذشته مطابق قانون جدید بیمه شخص ثالث دیگر نیازی به اخذ الحاقیه برای بیمه نامه هایی که در سال گذشته صادر شده برای افزایش تعهدات دیه نمی باشد و خود به خود و بدون اخذ حق بیمه شرکت بیمه دانا خسارت زیان دیدگان را بدون در نظر گرفتن سقف تعهدات بیمه نامه مطابق رای دادگاه و بر اساس دیه روز پرداخت خسارت به زیان دیده پرداخت خواهد نمود .بعنوان مثال مبلغ تعیین‌شده برای دیه کامل، در ماه حرام در سال 98، 360 میلیون تومان بوده است که در سال 99 این میزان به مبلغ 440 میلیون تومان افزایش یافته است. در صورتی که بیمه‌گزاردر ماه حرام و در سال 99 موجب خسارت جانی شود، در حالی که بیمه نامه جاری سال 98 را داشته است بدون نیاز به دریافت الحاقیه ما‌به‌تفاوت 80 میلیون تومانی از سوی شرکت بیمه گر پرداخت می شود. ( مثال بزنید )

 

جهت رفع هرچه بهتر و بیشتر ابهامات و سوالات شما عزیزان، نمایندگی بیمه دانا در سعادت آباد علاوه بر تولید چنین مطالبی، به صورت آنلاین ، تلفنی آماده ارائه مشاوره بیمه ای و پاسخگوی به سوالات شما خواهد بود . خواهشمند است از طریق لینک زیر با این نمایندگی بیمه دانا در سعادت آباد در تماس باشید .

تماس باما

چرا حق بیمه شخص ثالث علی رغم افزایش میزان تخفیفات و عدم دریافت خسارت نسبت به سال قبل اضافه می شود ؟

با روند افزایشی مبلغ دیه در سال های گذشته، متوجه نسبت افزایش حق بیمه در برخی از بیمه نامه ها خواهیم شد، نرخ دیه تاثیر مستقیمی روی قیمت بیمه مانند بیمه شخص ثالث خواهد گذاشت. چرا که پوشش جانی بیمه شخص ثالث به اندازه مبلغ دیه است.از روی دیگر با دانستن مبالغ دیه ،هرگز نمی توانیم از صدور بیمه نامه امتناع ورزیم. همچنین همانطور که در خط های پیشین این مقاله آمده تعهدات خسارت مالی و نیز سرنشین هم روند افزایشی داشته که تاثیر خود را مسلما بر روی حق بیمه خواهد گذاشت.  . ( خسارت مالی و سرنشین  )

مبلغ دیه

نمایندگی بیمه دانا در سعادت آباد نه به عنوان نماینده بلکه با نگاه یک فرد که در جامعه امروزی با تمامی سختی ها و مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، سعی می کند با دادن آگاهی و اطلاعات درست و کارآمد و نیز برقراری شرایطی هموار تر جهت صدور بیمه نامه ها همواره در کنار شما گام بردارد.

 

منابع :

  • سایت بیمه مرکزی https://www.centinsur.ir/
  • روزنامه دنیای اقتصاد
  • مصاحبه با کارشناسان و مدیران صدور بیمه اتومبیل در ستاد مدیریت بیمه‌های اتومبیل بیمه دانا
  • وب سایت نمایندگی بیمه دانا در سعادت آباد