هر آنچه باید در رابطه با خرید بیمه بدنه بیمه دانا و نحوه دریافت خسارت بیمه بدنه اتومبیل بیمه دانا به‌صورت ساده بدانیم (قسمت اول):

وسایل نقلیه ازجمله خودروهای سواری، بارکش مثل کامیون و وانت، موتورسیکلت، اتوکار مثل مینی‌بوس و اتوبوس و ماشین‌آلات راه‌سازی و کشاورزی مثل لودر و تراکتور علاوه بر مستهلک شدن در معرض خطرات و حوادث مختلف غیرقابل‌پیش‌بینی قرار دارند كه این خطرات ممکن است هزینه‌های سنگینی را برای شما ایجاد کنند. بيمه بدنه اتومبيل بیمه دانا اين نوع هزينه‌ها را جبران مي‌کند. پوشش بیمه بدنه اتومبیل نگرانی‌های بیمه‌گذاران (دارندگان این وسایل نقلیه) را در مورد حوادثی که منجر به آسیب دیدن اتومبیل آن‌ها و ایجاد هزینه‌های خسارت می‌گردد را کاهش می‌دهد یا از میان می‌برد.

كارهايي كه قبل از صدور بايد انجام پذيرد:

اخذ پوشش‌های مناسب مطابق باارزش روز خودرو، انتخاب بیمه‌گر توانمند و نماينده بيمه پيگیر و دقيق جهت صدور بیمه‌نامه‌ای كامل و درست از همين روست كه كارشناسان باتجربه اين نمايندگي بيمه در سعادت‌آباد سعي در ارائه مشاوره بيمه دقيق به بیمه‌شدگان در زمان صدور بيمه دارند و نكات مهمي كه در اين زمينه بايد موردتوجه باشد به شرح ذيل است.

 1. چه شخص می‌تواند خودرو را بیمه بدنه بیمه دانا نماید تا خسارت‌های وارده به آن را دریافت نماید:

بیمه‌گذار بیمه بدنه شخص حقیقی یا حقوقی که مالك وسیله نقلیه است یا به یکی از عناوین قانونی، نمایندگی مالك يا ذينفع باشد یا مسئولیت حفظ خودرو را بر عهده داشته باشد و متعهد به پرداخت حق بیمه است تا خسارت‌های احتمالی تحت پوشش را دریافت نماید.

2. آیا می‌توان برای بیمه بدنه ذینفع تعیین نمود:

بیمه‌گذار می‌تواند به دلایلی من‌جمله در رهن قرار داشتن خودرو مورد بیمه نزد بانک یا شرکت لیزینگ از بیمه دانا درخواست نماید تا تمام یا بخشی از خسارت را به شخص دیگری پرداخت نماید. در مواردي كه اتومبيل ما در رهن بانك، مؤسسه يا شخص‏ ديگرى باشد چنين شركتى وام خريد اتومبيل را در قالب قرارداد اجاره به‌شرط تمليك اعطا مى‏كند و تا زمان تسويه وام، ازنظر بيمه‏گر، مالك اتومبيل تلقى مى‏شود. بنابراين، در صورت وقوع‏ خسارت براى اتومبيل تحت رهن، شركت ليزينگ در خسارت قابل‏ پرداخت ذینفع است. اين‏گونه شركت‏ها معمولاً براى اين‏گونه‏ اتومبيل‏ها، بيمه‏نامه بدنه تهيه مى‏كنند و در اختيار خريدار اتومبيل قرار مى‏دهند. مدت بيمه در اين بيمه‏نامه، متناسب با دوره مستهلک‌شده وام‏ خريد اتومبيل، معمولاً بيش از يك سال است.

3. آیا امکان تغییر بیمه‌گذار در طول مدت بیمه‌نامه وجود دارد: بیمه‌گذار می‌تواند در شرایطی مثل فروش خودرو با درخواست کتبی بیمه‌نامه را به خریدار منتقل نماید ولی به دلایلی مثل حفظ سابقه و امکان انتقال تخفیف عدم خسارت به خودرو جدید و حتی خودرو بستگان درجه اول این نمایندگی بیمه پیشنهاد می‌نماید حتی‌المقدور بیمه‌نامه به خریدار بدنه منقل نگردد. ضمناً در صورت انتقال بیمه‌نامه به بیمه‌گذار جدید کلیه تخفیف‌های عدم خسارت بر روی بیمه‌نامه حذف و حق بیمه اضافی مربوطه اخذ خواهد شد.

4. تكميل فرم پيشنهاد:

در فرم پيشنهاد در بيمه بدنه پرسش‌هایی قرار دارد كه می‌تواند به صدور بیمه‌نامه باکیفیت كمك نمايد مثل ارزش خودرو، وسايل اضافي، نحوه مالكيت خودرو و پوشش‌های بیمه‌ای.

     5. بازديد اوليه‏: بيمه‏نامه بدنه فقط به استناد اظهارات متقاضى در فرم پيشنهاد بيمه صادر نمى‏شود و اتومبيل پيشنهادشده براى بيمه بازديد خواهد شد. اين عمل‏ يا اصطلاحاً، بازديد اوليه به چند دليل انجام مى‏شود. اولاً، كارشناس‏ بازديد با ديدن و مطابقت مشخصات اتومبيل (مانند شماره شاسى و موتور) با مندرجات كارت شناسايى آن و مشخصات اظهارشده، اصالت‏ اتومبيل را احراز مى‏كند. ثانياً، چون اصل بر صدور بيمه‏ اتومبيل سالم و داراى كيفيت مناسب براى رانندگى است با اين بازديد، از سلامت‏ اتومبيل پيشنهادشده براى بيمه اطمينان حاصل مى‏شود. ثالثاً، بازديد اوليه ممكن است به دلايلى مانند تشديد خطر، ارزش غيرمتعارف لوازم‏ اضافى در اتومبيل و يا تغيير در مشخصات، بيمه‏گر را از صدور بيمه‏ آن‏ بازدارد. سرانجام، با بازديد اوليه، ارزش روز اتومبيل در بازار برآورد مى‏شود تا متقاضى بيمه در صورت لزوم و تمايل، ارزش اظهارشده در فرم پيشنهاد بيمه را مورد تجديدنظر قرار دهد. تجديد بيمه‏نامه بدنه مستلزم بازديد مجدد اتومبيل نيست مگر اين‏كه در آن تغييراتى مانند افزودن لوازم اضافى‏ انجام‌شده يا ارزش اتومبيل به‏طور غيرمتعارف افزایش‌یافته باشد.

6. درصورتی‌که در زمان صدور بیمه‌نامه خودرو دارای نقاط آسیب‌دیده باشد چه اقدامی باید انجام‌پذیرید؟

با توجه به اینکه در صورت وجود لوازم و مواضعی که قبل از شروع بیمه‌نامه خسارت داشته و یا آسیب‌دیده است ولو آنکه وسیله نقلیه به قیمت واقعی بیمه‌شده باشد در صورت بروز حادثه در مبلغ خسارت منظور نمی‌شود بهتر از در اولین فرصت نسبت به ترمیم این نقاط اقدام و موضوع به اطلاع بیمه‌گر رسانده و الحاقیِ مربوطه را اخذ نمود.

7. درصورتی‌که پس از صدور بیمه لوازم و قطعاتی را به خودرو اضافه نمودیم چگونه اقدامی باید صورت پذیرد:

با توجه به اینکه ملاک بیمه‌گر جهت پرداخت خسارت شرایط موجود خودرو در زمان بازدید اولیه و صدور بیمه‌نامه است در صورت تغییر در شرایط خودرو مثل تعویض رادیوپخش یا رینگ لاستیک و یا اضافه نمودن وسایل غیر فابریک مثل ساب، آمپلی‌فایر، دزدگیر، باند، مانیتور می‌بایست موضوع به اطلاع بیمه‌گر رسانده و الحاقیِ مربوطه را با پرداخت حق بیمه اضافی مربوطه دریافت نمایید.

8. در صورت فروش خودرو مورد بیمه و خرید خودرو جدید آیا می‌توان خودرو جدید را به‌جای خودرو قبلی تحت پوشش بیمه بدنه دانا قرارداد؟

بیمه‌گذار بیمه می‌تواند تقاضای جایگزین نمودن اتومبیل جدیدی را به‌جای خودرو مورد بیمه‌نامه داشته باشد و بیمه دانا از طریق این نمایندگی بیمه با بازدید اولیه خودرو جدید بیمه‌نامه قبلی را به‌صورت روزشمار فسخ و برای خودرو جدید بیمه‌نامه‌ای جدید یا به‌صورت روزشمار و یا برای یک سال آینده مطابق نظر مشتری با لحاظ اعمال تخفیف‌های و حق بیمه مدت باقی‌مانده از بیمه قبلی صادر می‌نماید. (حق بیمه یک‌ساله خودرو جدید و حق بیمه یک‌ساله خودرو قبلی با یکدیگر مقایسه و برای مدت باقیمانده به‌صورت روزشمار حق بیمه اضافی یا برگشتی محاسبه می‌گردد)

درخواست صدور بیمه نامه

 

9. چه چیزهایی تحت پوشش بیمه بدنه بیمه دانا قرار می‌گیرد:

 • وسیله نقلیه زمینی که مشخصات آن در بیمه‌نامه درج می‌شود
 • لوازم فابریکی که در کاتالوگ وسیله نقلیه مشخص گردیده
 • لوازم اضافه‌شده‌ای مثل لوازم صوتی و تصویری، دزدگیر، سیستم گازسوز، رینگ و لاستیک، دوربین و سنسور دنده‌عقب غیر فابریک که در زمان صدور بیمه‌نامه یا پس‌ازآن طی الحاقیِ به بیمه‌نامه بدنه اضافه می‌گردد.

10. لوازم غير فابريك تا چه مبلغي تحت پوشش قرار می‌گیرد: هر يك از وسايل اضافي حداكثر تا 5% قيمت خودرو می‌تواند تحت پوشش بيمه بدنه قرارگرفته مشروط بر اينكه مجموع لوازم صوتي از 10% ارزش خودرو بيشتر نباشد. لازم به ذكر است علی‌رغم هر مبلغي لوازم اضافي تحت پوشش قرارگرفته باشد در رابطه با سرقت جزئي لوازم اصلي و غير فابريك تعهد بیمه‌گر حداكثر تا 10% ارزش خودرو خواهد بود.

11. خطرات اصلي تحت پوشش بیمه بدنه، بیمه دانا چه پوشش‌هایی است:

 • جبران خسارت‌های وارد به خودرو مورد بیمه و هزینه‌های مربوط، به شرح زیر در تعهد بیمه بدنه بیمه دانا قرار خواهد داشت.
 • برخورد خودرو با جسم ثابت یا متحرک و یا برخورد اجسام به خودرو مثل برخورد خودرو با وسایل نقلیه دیگر.
 • واژگونی و سقوط خودرو و یا اجزا و قطعات خودرو و بار مورد حمل آن در حال حرکت به خودرو برخورد نمایند و باعث خسارت شود
 • آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار
 • سرقت خودرو یا در اثر دزدی یا شروع دزدی به وجود آید.
 • در هنگام انتقال یا جابجای خودرو خسارت‌دیده به وجود آید.

12. پوشش‌های اضافی که در بیمه بدنه می‌توان اخذ نمود چه خطراتی است: بیمه‌گذار می‌تواند پوشش تکمیلی به شرح ذیل را به انتخاب تحت پوشش بیمه بدنه خود قرار دهد.

 • بیمه سرقت لوازم اتومبیل: سرقت قطعات اصلی، وسایل منصوبِ و لوازم غیر فابریک حداکثر تا 10% ارزش اتومبیل که در بیمه‌نامه درج می‌گردد در مقابل سرقت قطعات تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 • بیمه هزینه ایاب‌وذهاب: پرداخت هزینه ایاب‌وذهاب در صورت عدم استفاده از وسیله نقلیه بیمه‌شده به دلیل وقوع یکی از خسارات جزئی مشمول تعهد بیمه‌گر است.

حداکثر هزینه ایاب‌وذهاب قابل پرداخت تحت این پوشش اضافی روزانه معادل ۰۰۰ ر ۱۰۰ ریال خواهد بود و مدت آن‌که به‌وسیله کارشناس بیمه‌گر تعیین می‌گردد از سی روز در سال تجاوز نخواهد کرد.

 • پوشش بیمه نوسان قیمت: با خرید این پوشش چنانچه خودرو به ارزش واقعی تحت پوشش بیمه قرارگرفته باشد، افزایش حداکثر تا سقف ۲۵% قیمت آن منجر به اعمال قاعده نسبی در خسارت‌های جزئی نخواهد شد.
 • پوشش شکست شیشه و پاشیدن مواد اسیدی
 • پوشش سیل، زلزله و آتش‌فشان
 • پوشش ترانزیت: قلمرو جغرافیایی پوشش بیمه بدنه شامل خسارت‌هایی است که در محدوده جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران ایجاد شود و تعمیم آن به حوادث خارج از کشور مشروط به توافق خاص است و بیمه‌گذار می‌تواند با درخواست کتبی از بیمه‌گر تقاضای الحاقیِ پوشش ترانزیت نموده و پوشش مربوطه را اخذ نماید.
 • پوشش حذف فرانشیز

13. بیمه دانا چه تخفیفانی برای صدور بیمه بدنه ارائه می‌نماید؟

تخفیف عدم دریافت خسارت بیمه بدنه حتی سایر شرکت‌ها در زمان تمدید بیمه‌نامه

تخفیف عدم دریافت خسارت بیمه شخص ثالث بر روی بیمه بدنه

تخفیف بیمه بدنه گروهی شرکت‌ها و سازمان‌ها

تخفیف ویژه برای خودروهای گران‌قیمت

تخفیف توافقی طبق ریسک ارزیابی‌شده

تخفیف خودروهای صفرکیلومتر

تخفیف پرداخت حق بیمه نقدی

تخفیف اخذ کلیه پوشش‌های اضافی

تخفیف به اعضاء محترم هیئت‌علمی

تخفیف به کارکنان و نمایندگان بیمه

تخفیف نوع کاربری خودرو مثل خودروهای راه‌سازی و کشاورزی

14. علاوه بر خسارت مستقیم چه هزینه‌های دیگری در بیمه بدنه تحت پوشش قرار می‌گیرد: هزینه‌های متعارفی که بیمه‌گذار برای نجات خودرو خسارت‌دیده و جلوگیری از توسعه خسارت و نیز انتقال آن به نزدیک‌ترین محل مناسب برای تعمیر مثل هزینه جرثقیل پرداخت می‌نماید که حداکثر تا بیست درصد کل خسارت وارده تحت پوشش خواهد بود.

15. آیا امکان صدور بیمه بدنه برای موتورسیکلت نیز وجود دارد: برای موتورسیکلت‌های شخصی فقط می‌توان پوشش اصلی شامل آتش‌سوزی و حوادث جزئی و کلی ارائه نمود و سرقت کلی فقط برای موتورسیکلت شرکت و سازمان‌های دولتی و با شرایط خاص امکان‌پذیر است.

16. چرا دارندگان خودروهای گران‌قیمت، وسیله نقلیه‌های باقیمت بیش از نصف دیه ماه حرام (1800.000.000 ریال) باید بیمه بدنه خریداری کنند :

با توجه به اینکه مطابق مقررات قانون اخیر بیمه شخص ثالث، حداکثر مبلغ قابل پرداخت خسارت  از محل تعهدات  مالی  بیمه شخص ثالث  و  نیز راننده وسیله نقلیه‌ی مسبب حادثه فقط تا میزان  ارزش  وسیله نقلیه‌های متناظر وسیله نقلیه‌های باارزش کمتر از نصف دیه ماه حرام ((180 میلیون تومان در سال 1398)) است و برای  خسارت وسیله نقلیه‌های باارزش بالاتر پس از اعمال قاعده نسبی ارزش وسیله نقلیه و حداکثر تا میزان مذکور خسارت پرداخت می‌گردد لذا به دارندگان وسیله نقلیه‌های باارزش بالاتر توصیه می‌شود برای جبران کامل این‌گونه خسارت‌ها باید نسبت به خریداری بیمه‌نامه  بدنه اتومبیل اقدام نمایند.

 

به‌طور مثال:

در تصادف یک اسپورتیج و یک پراید، به‌وسیله نقلیه اسپرتیج که زیان‌دیده است مبلغ 30 میلیون تومان خسارت واردشده است و راننده پراید که مقصر این حادثه است بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث و ازآنجایی‌که ارزش وسیله نقلیه سانتافه زیان‌دیده 600 میلیون تومان است، بر اساس فرمول زیر حداکثر  9 میلیون تومان است و الباقی خسارت را مالک اسپرتیج می‌بایست شخصاً به عهده بگیرد و فقط اگر بیمه بدنه داشته باشد الباقی خسارت را می‌تواند از بیمه بدنه دریافت کند و شرکت بیمه‌گر هم پس از پرداخت خسارت از محل بیمه بدنه حق رجوع به مقصر حادثه را نخواهد داشت.

نحوه محاسبه خسارت پرداختی:

درپایان شایان‌ذکر است کارشناسان این نمایندگی بیمه با 17 سال سابقه فعالیت و سابقه درخشان به‌عنوان چندین سال متوالی نماینده برتر بیمه دانا آماده ارائه مشاوره، راهنمایی و همراهی جهت اخذ باکیفیت‌ترین بیمه‌نامه بدنه به‌خصوص در عنوان بیمه دانا در سعادت‌آباد با بیشترین تخفیف‌های و کمترین حق بیمه بدنه هستند. خواهشمند است جهت تماس با بیمه دانا سعادت‌آباد با شماره تلفن این نمایندگی بیمه دانا تماس حاصل فرمایید و یا به‌صورت آنلاین از طریق وب‌سایت این نمایندگی بیمه در سعادت‌آباد درخواست خود را اعلام فرمایید. همکاران ما در این نمایندگی بیمه دانا آماده همراهی شما خواهند بود.

تماس با ما

بیمه بدنه اتومبیل – بخش 1

بیمه بدنه اتومبیل – بخش 2

بیمه بدنه اتومبیل – بخش 3

منابع:

 • پرتال رسمی بیمه داناhttp://www.dana-insurance.com/ (اصطلاحات و اطلاعات بیمه‌نامه بدنه و ثالث)
 • مصاحبه با کارشناسان و مدیران خسارت بیمه اتومبیل ستاد مدیریت بیمه‌های اتومبیل بیمه دانا
 • مصاحبه با کارشناسان و مدیران خسارت بیمه اتومبیل واحدهای خسارت بیمه‌های اتومبیل بیمه دانا
 • مصاحبه با کارشناسان صدور بیمه‌های اتومبیل و رؤسای شعب بیمه دانا
 • مصاحبه با کارشناسان صدور بیمه‌های اتومبیل و مدیریت نمایندگی بیمه دانا سعادت‌آباد
 • وب‌سایت نمایندگی بیمه دانا سعادت‌آباد

هر آنچه باید در رابطه با خرید بیمه بدنه بیمه دانا و نحوه دریافت خسارت بیمه بدنه اتومبیل بیمه دانا به‌صورت ساده بدانیم (قسمت دوم)